Тези дни, темата относно неканените космически „гости", потенциална опасност за нашата планета - кометите, метеоритите и астероидите е особено актуална. Само преди два дни метеорит, разбил се над област Челябинск, Русия предизвика огромна суматоха, като разбитите стъкла на прозорците от ударната вълна в атмосферата раниха много хора. Малко след това, буквално на косъм покрай нас профуча и астероид с размерите на половин футболно игрище, който при евентуален удар би унищожил напълно един голям град. Както се казва - въпросът дали ще ни удари голям астероид, подобен на този заличил динозаврите преди милиони години е неточен. Правилният въпрос е кога? За наше щастие, явленията от такъв мащабен характер се случват веднъж на десетки милиони години и от тази гледна точка, ако в продължение на нашия живот станем свидетели на нещо подобно, то тогава бихме били наистина невероятни „късметлии".
Предлагаме ви една своеобразна класация на най-големите удари, сполетявали някога Земята, пряко доказателство за които са огромните кратери, останали след поредния космически Армагедон.

 

Вредерофт (Vredefort). Намира се на 120 км от Йоханесбург, ЮАР. Диаметърът му е 250-300 км, което го прави най-големият на Земята. (без да се брои все още непроученият вероятен кратер Уилкс в Антарктида с диаметър 500 км.). Ударът е бил с астероид с диаметър около 10 км, и е станал преди приблизително 2.023 милиарда години, което го прави и вторият по старост кратер на Земята (след кратера Суавярви в Русия).

 

Съдбъри (Sudbury). Намира се в Онтарио, Канада. Ударът на комета с диаметър 10 км преди 1.849 милиарда години е причинил кратер с диаметър около 248 км. По периметъра на кратера са открити много залежи на никелова и медна руда.

 


Чиксулуб (Chicxulub). Юкатан, Мексико. Кратерът е с диаметър над 180 км и е причинен от удара на астероид с диаметър приблизително 8-10 км преди 65 милиона години. Според последните проучвания именно този удар е заличил динозаврите от лицето на Земята.

 

 

Уудлей (Woodleigh). Намира се в Западна Австралия на изток от залива Shark. Открит е от група учени през 2000 година, като кратерът не е на повърхността и затова неговите размери не са уточнени до момента. Откривателите са го оценили на 120 км в диаметър, някои учени го определят като 60 километров. Ударът с астероида е бил преди около 364 милиона години и вероятно е причина за т.нар. Девонско измиране на видовете.

 

 

Кара (Kara). Кратерът се намира в Русия, диаметърът му е 65 км и отново не е открит на повърхността. Астероидът, с вероятен диаметър 3-5 км се е разбил тук преди 70.3 милиона години.