Радарът на НАСА Mini-SAR, който се намира на индийската космическа сонда "Чандраян 1", ще позволи на човечеството за първи път да надникне на дъното на невидимите от Земята полярни лунни кратери, където никога не проникват слънчеви лъчи. Това съобщиха от американската агенция.

Точно в такива кратери може да се е запазил ледът, който ще бъде необходим за следващите експедиции до естествения спътник на нашата планета. Единственият способ за изследването на тези лунни области е орбиталният радар, разкри Бенджамин Буси от университета Джонс Хопкинс. Той е един от авторите на Mini-SAR.

Радарът вече предаде първите изображения. Те са на част от кратера Хейуорт на южния полюс на Луната и от кратера Сирс, близо до северния полюс. Понататъшното събиране на данни и техния анализ ще помогне на учените да разберат съществува ли лед в непрогледния мрак на тези кратери.

Първата в историята на Индия лунна мисия стартира на 22 октомври 2008 г. На "Чандраян 1" има 11 научни прибори, сред които и българска апаратура, предназначена за измерване на нивото на радиацията. Целта на експедицията е радиосондиране на повърхността, за да може да се създаде подробен атлас на Луната.

Тагове: