Как е възникнал животът на нашата планета? Въпрос, който вълнува учените и обществото от години. Никой няма категоричен отговор на него, но затова пък съществуват редица теории. В подкрепа на една от тях са последните изследвания на група специалисти от университета Колорадо.
Според учените е възможно Астероидният пояс да е един от основните фактори за появата на живот на Земята.
Основните характеристики на подобен пояс са неговата ширина и местоположение. Точно те може да се окажат определящ фактор при възникването и развитието на живот в една планетна система.
Както отбелязва Ребека Мартин от университета Колорадо, традиционно се счита, че астероидите са заплаха за „всичко живо", тъй като след сблъсък с подобен обект може цялото население на планетата ни масово да загине. Мартин обаче има друга хипотеза. Според нея е възможно нещата да стоят точно наобратно - периодичните сблъсъци с астероиди може да ускоряват еволюцията на видовете, провокирайки ускорение на темповете за адаптация към новите условия на обитание.
За потвърждение на тази хипотеза учените използвали метода на моделирането. Анализирайки получените данни, изследователите изяснили, че подобен пояс от астероиди трябва да има специфична плътност и размери, които да гарантират нито прекалено често, нито прекалено рядко стълкновение на астероидите с определена планета, за да съществува и еволюира живот на нея.
Например разположението на Астероидния пояс в Слънчевата система не е случайно - той се намира близо до т.нар. снежна линия, където воден лед може да съществува, без да бъде унищожен от слънчевата топлина.
Едновременно с това за възникването на живот в дадена планетарна система е необходимо да има и един газов гигант за баланс, разполжен близо до снежната линия. При нас този „балансьор" е Юпитер. Той, благодарение на силната си гравитация, предпазва планетата с живот на повър- в случая Земята, от чести удари с астероиди, и не позволява образуването на нова планета в рамките на неговата орбита.