Има нещо успокояващо в карта, която има срелкичка и сочи към точка, която посочва „Вие сте тук”. Не така стоят нещата ако точката показва място, около което профучават огромни астероиди. NASA публикуваха карта, която начертава Слънчевата система и орбитата на 1,400 PHA (потенциално опасни астероиди). Схемата показва орбитите на астероиди с диаметър по-голям от 140 м и които преминават в рамките на 7,5 млн. км от Земята.

 

Картата е дело на екипа на NEO (Near Earth Object – близко преминаващи до Земята обекти), която е натоварена да следи и записва всички PHA. Въпреки че няма правителство, което да има план за действие при потвърден курс на сблъсък, целта на програмата е да дава възможно най-пълна информация – по-добре да имаш години на подготовка, отколкото часове.

 

Схемата е интересна и с това, че много от орбитите са концентрирани около Юпитер, а съвсем малък брой излизат извън Слънчевата система. Това прави Юпитер двуличен приятел. От една страна е хубаво да имаш такъв голям обект в „квартала”, тъй като в ранните дни на нашата система той е предпазил планетата ни от всякакъв вид космически отломки, които са можели да направят живота на Земята много неприятен и кратък. За съжаление, гравитационното му поле има навика да избутва астероиди от астероидния пояс или да привлича комети към вътрешната част на Слънчевата система.

 

Когато гледаме картата трябва да имаме предвид мащаба. Тя изглежда доста пренаселена, но това е така, тъй като размерите на планетите и орбитите са много увеличени, за да бъдат видими. На тази карта линия с широчина от хиляди километри би била твърде тънка, за да бъде видяна.

 

Добрата новина е, че разстоянието между Юпитер и Слънцето е 778,500,000 км, а диаметърът на Земята е 12,742 км. Шансовете някои PHA да удари нашата планета са  много малки.

 

NASA обобщават, че не всеки PHA носи опасност за Земята, но фактът, че преминават близко и са с размер, който може да нанесе вреди, прави наблюдаването им нужно.