Астрономи откриха, че Слънцето е продължило да изпуска голямо количество високоенергийни заредени частици, докато се е намирало във фаза на минимална активност. Неочакваното поведение на небесното светило е описано на портала Space.com.
За Слънцето е характерно периодично изменение на активността, като продължителността между пиковете и минимумите е средно 11 години. Във фаза на повишена активност на повърхността на звездата могат да бъдат наблюдавани повече тъмни петна, които всъщност представляват участъци с по-високо магнитно излъчване.
По време на максималната си активност Слънцето изпуска огромно количество заредени частици, които нарушават нормалната работа на спътниците. Освен това т.нар. "магнитни бури" влияят зле на работата на електрониката. Авторите на новото изследване доказват, че в периодите на затишие Слънцето също може да представлява опасност за техниката на Земята. Те са изучили данните, събрани по време на двата последни минимума - през 1996 и 2008 г., при което се оказало, че при втория минимум до нашата планета са достигнали два пъти повече заредени частици отколкото през 1996 г.
Освен това те са установили, че през периодите на спад продължава да се наблюдава явлението "слънчев вятър", и то от екватора на звездата, опровергавайки предишните хипотези, според които в такива моменти то се излъчва само от полюсите. Работата е там, че Земята се намира на екваториалното ниво на Слънцето и съответно бомбардировките със заредени частици от полюсите се усещат по-слабо при нас.