В социалните мрежи в Интернет скоро ще има не само хора, но и звезди. Не телевизионни или кино звезди, а истински космически обекти. Проектът GLObal Robotic telescopes Intelligent Array (GLORIA), който е на стойност 3.4 млрд. долара, в продължение на следващите няколко години ще предостави открит достъп до данните и управлението на 17 автоматични изследователски телескопа, разпръснати по цял свят. GLORIA, комбинирайки астрономията и технологията Web 2.0, ще позволи на потребителите в мрежата да намират и получават интересуващите ги данни, както и да насочват телескопите-роботи към определен участък от небето.
Проектът беше открит официално на 1 октомври 2011 г., но реализирането му ще продължи доста дълго, тъй като е свързано с много средства и работа, необходима за неговото изпълнение. В мрежата GLORIA в края на тази година ще има само шест или седем телескопа от 17. Два от седемнадесетте инструмента дори още не са монтирани.


Въпреки бавното развитие на проекта, специалистите, които стоят зад GLORIA, вече разгръщат мрежата и предоставят достъп до 10-инчовия телескоп на обсерваторията Montegancedo Observatory, работеща под управлението на Политехническия университет в Мадрид. С помощта на програмата Ciclope Astro, която всеки желаещ може да свали, дори и сега имате възможност да получите достъп до сериозен набор астрономически данни и изображения. А в определени случаи - и до управлението на телескопа.
Докато мрежата GLORIA се разширява, към нея ще се включват все повече и повече потребители, които ще сформират специализирана социална мрежа на базата на програмата Ciclope Astro. Това обединение от хора ще позволи значително да се ускори развитието на астрономическата наука и да се приобщят към нея дори хора, които не са се интересували от астрономия до този момент.

Тагове: