Руските инженери все още не са установили естеството на техническите проблеми на кораба "Союз" при последните два полета до Международната космическа станция с астронавти на борда, съобщи директорът на НАСА Майкъл Грифин.

"Въпреки факта, че най-добрите инженери работят по този проблем, никой не е успял да открие причината за аномалията", каза той пред АФП, подчертавайки тясното сътрудничество между Русия и САЩ по този въпрос.

При последното си приземяване на 19 април руският кораб се отклони от траекторията си, като кацна на 420 км от предвиденото място в казахстанската степ. При влизането си в атмосферата преди кацането астронавтите бяха подложени на много по-силни гравитационни сили от нормалното. Подобни аномалии имаше и предишното връщане на "Союз" от Международната космическа станция на 21 октомври 2007 г.

"Ще кажа съвсем откровено, че руснаците показват изключителна откритост по този проблем и че и двете страни - руската и американската - все още не сме в състояние да определим причината за аномалията", добави Майкъл Грифин, като посочи, че в руската анкетна комисия участва и американски наблюдател.

Той подчерта, че по проблема работят много силни учени. След като три американски космически совалки ще бъдат спрени от полети през 2010г. САЩ ще зависят изключително от руските ракети "Союз" за полети на свои астронавти до МКС, докато бъде пуснат в есплоатация през 2014 и 2015 г. новият космически кораб на САЩ "Орион", пише dnesplus.bg.

Тагове: