Различните галактики представят изключително зашеметяващи гледки, особено когато изображенията им разкриват някои неочаквани подробности. Миналата седмица телескопът Hubble е уловил елегантната галактика M99. Тя доста прилича на нашия Млечен път, защото в нея наблюдаваме класическия въртящ се диск от звезди, газ и прах, който е концентриран и ярък в центъра си и се простира в Космоса спираловидно. Но М99 не е просто спирална галактика – тя е особено подредена, изпъкнала и добре дефинирана. Галактиката M99 се намира в съзвездието Кома Береника и е на около 42 милиона светлинни години от Земята. Тя е интересна цел за изследване и е била изобразена от инструмента Wide Field Camera 3 на Hubble два пъти, за два различни изследователски проекта.
Първият проект, по който беше наблюдавана M99, е този, който разглежда разликата между два вида експлозии, които могат да възникнат в края на живота на звездата: нови и свръхнови. Свръхновите са по-драматични, известни събития, при които масивните звезди се изчерпват и експлодират по особено ярък и забележителен начин. В тези случаи те могат да изпратят ударни вълни и да оставят след себе си отличителни остатъци. По-малко известните нови са по-замъглени събития, които се случват, когато белите джуджета в двоична система с по-голяма звезда изсмукват слоеве материя от външната обвивка на тази звезда.
Въпреки това може да има събития, които съществуват между яркостта на тези два типа събития. „Сегашните астрономически теории предвиждат, че могат да се случат внезапни, мимолетни събития, които блестят с яркост между тази на новите и свръхновите“, твърдят учени, работещи с Hubble. „Въпреки че са обвити в мистерия и противоречия, астрономите наблюдаваха подобно събитие в M99 и се обърнаха към Hubble за неговата находчивост, за да разгледат по-отблизо и точно да локализират избледняващия източник.“
Другият проект, за който беше наблюдаван M99, беше да се види как младите звезди се образуват от облаци студен прах в проект, наречен Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS with the Hubble Space Telescope.
Снимки: ESA/Hubble & NASA, M. Kasliwal, J. Lee and the PHANGS-HST Team
Виж това: Можем ли да унищожим Земята със създадена в лаборатория черна дупка?