Нова лазерна технология за предаване на данни в Космоса бе тествана от европейските учени. Апаратът Сентинел-1А успя да предаде изображения на телекомуникационния спътник „Алфасат“, разстоянието между които бе 38000 км. Спътникът от своя страна е излъчил данните към Земята.
Според съобщението от представителя на ESA – Йозеф Ашбахер, в момента спътникът може да предава към Земята информация само, когато се намира в зоната на видимост на една от четирите наземни станции (ако не се вземе в предвид възможността за ретранслиране чрез друг апарат). Тестовете са част от проект, носещ името „Европейски спътник за ретранслация на данни“ (European Data Relay Satellite), цената на който е 450 милиона евро. Високата скорост на предаване на информацията чрез новата технология осигурява възможност за проследяване от Космоса на стихийните бедствия на планетата и да известява съответните служби за опасността от тях.
„Сентинел-1А“ е пуснат в действие през месец април тази година, а намиращият се на геостационарна орбита спътник „Алфасат“ - миналата година. Последен в групата влиза спътникът Inmarsat, осигуряващ мобилната връзка в Европа, западната част на Азия и Африка.