Астрономите все още не знаят конкретно какво са открили при изучаването на обекта ASASSN-15lh. Известно е, че ако се касае за взрив на свръхнова, то това е най-яркото избухване, наблюдавано някога. И най-странното. Свръхновата е разположена на разстояние 3.8 милиарда светлинни години от нас, като избухването й е по-ярко от два до три пъти в сравнение с всички подобни явления, фиксирани досега в познатата ни Вселена.

Колко точно ярко е избухването? Ако се намираше на разстояние 1000 светлинни години от Земята, то би разрушило за един миг озоновия слой, а светлината би била по-ярка от пълнолуние в нощното небе. А ако се намираше в другия край на галактиката, пак бихме могли да я видим дори през деня.

Засега учените нямат представа какво може да предизвика толкова ярко избухване, но най-вероятно виновникът за това събитие е гигантска звезда с изключително мощно магнитно поле – от 10 до 100 трилиона пъти по-мощно от това на Земята. Това е т.нар. магнетар, свръхмощна разновидност на неутронна звезда, излъчваща интензивно магнитно поле.
Налице е обаче и още един странен факт – в тази невероятно ярка свръхнова, по-точно в облака от газ около нея, няма следи от водород и хелий. Засега специалистите споменават за наличието в спектралните анализи на кислород, но това все още не е потвърдено със сигурност. Както казват самите астрономи – подобна аномалия е много странна и не е наблюдавана досега.

 

Налице е и друга възможна причина за това избухване – вероятно свръхмасивна черна дупка в центъра на тази галактика е влязла в контакт с много голяма звезда, разкъсвайки я и предизвиквайки колосален взрив. Тод Томпсън, главен автор на статията за това събитие, публикувана в Science, казва, че тук има някои неясноти. Например ASASSN-15lh не прилича на нито един от описаните до момента случаи на разрушаване на звезда от черна дупка. Споменава се отново, че липсва присъствието на водород и хелий, което е повече от странно за подобна ситуация.

И накрая най-интересното – за да определят с какво точно си имат работа, астрономите започват детайлни наблюдения на яркостта и спектъра на свръхновата. И ако яркостта не съвпада с времето, както споменава Тод Томпсън, то тогава нещата стават доста притеснителни, тъй като самата класификация „свръхнова“ би била под въпрос. По този начин избухването може да се превърне в уникално и съвършено непознато събитие, което досега не е било регистрирано, давайки началото на нов клас астрономични явления, които засега нямат обяснение.