Интересът към Северна Корея е нестихващ. Има нещо в тази страна, което приковава вниманието – понякога с неприкрит хумор, а друг път – с известна мистичност. Истината е, че са малко хората, които могат свободно да кажат истината за нея. Цензурата в страната възпрепятства обективния поглед, а зад подредеността и строгия ред се крие потъпкването на човешките права.

Пхенян, столицата на Северна Корея, е интересна архитектурна смесица. Градът е разположен на река Тедонган, а населението му е над 3 млн. души. По време на корейската война, провела се между 1950-1953 г., градът е почти унищожен. При на изграждането му се строят сгради, които смело можем да определим като най-смелите примери на социалистическата архитектура. Ако тези сгради са очаквани, какво можем да кажем за новите здания, които, макар и някои от тях все още недостроени, разнообразяват дотолкова образа на града, че смело можем да го определим като смесица от алтернативни вселени. Снимките са подбрани от Gizmodo.

 

Художествен театър Мансуде, Пхенян, построен през 1976 г.

Наличен е голям и малък театър в пределите на сградата. Според официалната страница театърът притежава „най-модерно оборудване – контрол на сцената, машини и климатична инсталация“.

 

 

 

Снимки: Socialism Expo, Laika ac и Wikimapia

 

Мемориален дворец Кумсусан, Пхенян, построен през 1976 г.

Голямата сграда се намира в североизточната част на столицата и е бивша резуденция на корейския лидер Ким Ир Сен. През 1994 г., след кончината му, е превърната в мавзолей по заповед на неговия син и наследник Ким Чен Ин. Тялото на „вечния лидер на страната“ е балсамирано и положено за съхранение в мавзолея. Отвън сградата е покрита с гранит, а на входа е окачен портрет на Ким Ир Сен.

 

Снимки: Mark Scott Johnson, Chris Price и Socialism Expo

 

Ледена пързалка, Пхенян

Намира се на брега на р. Потонг. Центърът е построен през 1982 г. и разполага с 6000 седящи места. Основно се използва за фигурно пързаляне, хокей, но понякога в сградата се практикуват и спортове като тенис на маса и волейбол.

Снимки: Korea Discovery и Laika ac

 

Изложба на трите революции

Сградата е музей, посветен на трите революции, осъществени от Ким Ир Сен (идеологическа, технологична и културна). Централната сграда наподобява планета, обкръжена с пръстен (подобно на Сатурн). В самия купол е поместен планетариум, а в комплекса могат да бъдат разгледани шест големи изложби, показващи напредъка на Северна Корея в сферите на електрониката, тежката промишленост, селското стопанство, образованието и технологията.

 

Снимка: Mega Construcciones

 

Хотел Корьо

Вторият най-висок хотел в столицата Пхенян. Сградите са две, а всяка от тях е с височина от 143 метра (43 етажа). Хотелът отваря врати през 1985 г.

 

Снимки: Wikimedia Commons и Haaretz

Хотел Рюгьон

Най-високата сграда в Северна Корея се издига на 330 метра, а етажите са 105. Името на хотела идва от древните наименования на столицата Пхенян. Строителството започва през 1987 година, но 5 години по-късно проектът е преустановен заради липса на средства. Японската преса оценява недостига на 750 млн. долара. През 2008 г. строителството е възобновено, като се прекъсва периода от 16 години, през който няма активно строителство. Идеята за подобен небостъргач възниква в годините на студената война, като отговор на строителството на хотел Стамфорд в Сингапур.

Структурата на хотел Рюгьон е изработена от напрегнат бетон, състои се от три крила с височина 100 метра и ширина 18 метра. Крилата се сливат в една точка на върха. Според проекта хотелът трябва да разполага с 3000 стаи и 7 ресторанта. Според някои чуждестранни специалисти зданието е построено неправилно, а вложените материали са некачествени. В момента интериорът на сградата е недовършен.

 

Снимки: Nicor, David Guttenfelder/AP и Forgemind ArchiMedia

 

Хотел Hyangsan

Хотелът отваря врати през 1986 г, а през 2010 е реновиран.

Снимки: Raymond Cunningham и Steve Nelson

 

Стадион „Първи май Рунрадо“

Това е най-големият стадион в света – капацитетът му е 150 000 места, а площта му е 207 000 кв.м. Отворен е на 1 май 1989 г., а интересна е формата му – покривът му наподобява мида, има 16 арки и прилича на парашут или цвят от магнолия.

Снимки: Nicor

 

Дворецът на децата, Пхенян

Сградата е построена през 1989 г. В нея учениците могат да посещават извънкласни занятия – уроци по музика, чужди езици, компютърни умения и спорт. В двореца има 120 стаи, плувен басейн, физкултурен салон и театър с 2000 седящи места.

Снимки: Wikimedia Commons, Mega Construcciones и Photographil

 

Сградата на Големия театър в източен Пхенян

Театърът разполага с 2500 седящи места. През 2008 г. в него се провежда концерт на оркестъра на Нюйоркската филхармония. Залата е построена през 1989 г., а през 2007 г. претърпява частична реконструкция.

Снимки: Retro DPRK, Laika ac и Chris Price

 

Сградата на пхенянския международен филмов фестивал.
Постройката е разположена на остров в река Тедонган.

Снимки: Mega Construcciones

 

Централна зала на младежта, Пхенян. Сградата е построена през 1989 г.

Снимки: Laika ac и Worldmapz


Сградата на цирка в Пхенян, построена през 1989 г.

Снимки: Nicor и Mega Construcciones

 

Хотел Ryagangng

Хотелът от най-висока категория разполага с 330 стаи, а постройката е от две основни сгради. На върха й е разположен въртящ се ресторант, а за удобството на посетителите има още библиотека, билярдна зала и магазин.

 

Снимки: Wikimapia и Julian Limes

 

Нов, модерен жилищен квартал в Пхенян

Снимки: Laika ac и Bjørn Christian Tørrissen