Представете си, че живеете и се разхождате ежедневно, похлупени от огромен прозрачен балон. Не, това не е роман от Стивън Кинг, а реална идея, чиято цел е да спаси Пекин от смога и замърсяването на въздуха. Проектът е на британската архитектурна фирма Orproject и ако се осъществи, би осигурил на столицата на Китай чистия въздух, който липсва на живеещите там.

Текст: Цветомира Панчева

 

Замърсяване и смог

Според данни, изведени съвсем наскоро от Агенцията по социални науки в Шанхай, условията на живот в Пекин се влошават всеки ден и причината за това са огром­ните нива на смог и замърсявания във въздуха. Те са по-високи понастоящем, отколкото са били десетилетия назад, и учените стигат дори дотам, че да твърдят, че „въздухът в Пекин е несъвместим с човешкия живот“. Действително големите нива на замърсяване в атмосферата могат да доведат до сериозно съкращаване на човешкия живот в дългосрочен план и да влошат здравето на населението, бидейки прекрасно условие за развитието на болести като рак, анемия, астма и белодробни проблеми.



Разбира се, политиците в Пекин се опитват да ограничат максимално замърсяването – само през последната година за работа по замърсяването на въздуха и изчистване на смога над града са заделени близо два милиарда – но въпреки всичко се оказва, че трябва да се прибегне до алтернативни мерки, за да се осигури на жителите на града пълноценен и здравословен начин на живот – поне що се отнася до въздуха, който дишат.

 

Ражда се проект Bubble

Предложението на архитектурната компания Orproject, оглавявана от Кристоф Клемт, не закъснява. Нестандартният проект представлява гигантски балони, които са изпълнени със свеж въздух, поставени върху големи части от града –  паркове, ботанически градини, места за разходка и отдих – осигурявайки така на хората спокойно пребиваване навън, здравословен оазис с контролирана температура и влажност на въздуха. За момента създателите на балоните са се насочили към покриването на големи общи площи от града, но твърдят, че не би било проблем те да разширят контролираната въздушна система и към жилищните сгради, вкарвайки така почти целия град под купол. Проучвания сред хората показват, че идеята се възприема много добре, особено що се отнася до сгради като болници, училища и фабрики.



Балоните са изградени от мек материал, наречен етилен-тетрафлуоретилен (накратко ETFE). Той е прозрачен, лек, гъвкав и здрав и от него лесно се получават отделните кръгове, които после се сглобяват, за да образуват балона. Според Orproject цялата идея на балоните е съобразена с природата, имитирайки действието и анатомията на крила на пеперуда или на листо. Затоплянето и охлаждането на въздуха пък преминават през заземена система за отоп­ление, а енергията за контролирането на температурата под балоните се генерира от соларни клетки, интегрирани по повърхността на балоните.

 

Спасение от смога

Положението със смога в Пекин е толкова тежко, че миналата година в столицата се интегрира „цветова система“, използвана ежедневно от жителите. Тя съдържа четири цвята: синьо, жълто, оранжево и червено, като всеки цвят определя нивото на замърсяване и опасност при излизане навън в конкретния ден. Когато е „код оранжево“ например, това е второто по опасност ниво и означава, че децата в училищата не бива да излизат навън за спортни занимания, а движението на мотористите се спира или ограничава.



Според Световната здравна организация ситните частици от замърсяването (наречени PM2.5) не трябва да надвишават 25 микрограма на кубичен метър. В Пекин засечените нива на въпросните частици на кубичен метър са близо 400. Най-голямото замърсяване идва от фабриките, използващи въглища за захранване, и от огромното количество хора, при­движващи се с коли ежедневно.



Предложението за балоните, покриващи града, всъщност идва в много подходящо време за жителите на Пекин, за да отговори на нуждата от чист въздух в замърсените градове в развитите държави, особено в Китай и Индия.