През 1986 година развален ядрен реактор изпусна такова количество радиоактивна енергия, че принуди стотици хора да се евакуират от град Чернобил, където се намира станцията Чернобил. Мястото на ядрената станция и околностите около нея не са били обитавани оттогава. Днес обаче има планове мястото да се възроди, а новото начало за Чернобил включва планове за превръщането му в соларна ферма, осигуряваща чиста, възобновяема слънчева енергия за голям регион.
Плановете за развитие на мястото идват от съвместната работа на украинската фирма Rodina Energy Group и немската организация за чиста енергия Enerparc Ag. Те ще се заемат с развитието на соларната ферма с мощност 1 мегават, чийто строеж започва още през декември тази година. Според Bloomberg украинските и немските инженери имат намерение да осъществят проекта и да го накарат да заработи чрез инвестирането на 1.2 милиона щатски долара. Евгени Вариагин, изпълнителен директор на Rodina, каза, че първата копка ще се направи на стотина метра от реактора, причинил драмата през 1986.
Соларната ферма се е сдобила с договор с украинското правителство, който указва заплащане на 15 евро цента за киловатчас електричество, генерирано от нея, до 2030 година. Пак според Bloomberg това е около 40% по-високо от стандартните цени за соларна енергия в Европа. Все пак решението на Украйна да обнови и рестартира функциите на площта от 1000 квадратни метра по един иновативен начин е доста умно и е крачка напред към изместването на фокуса от изкопаеми горива към чиста енергия.