Въпросът, който представлява и заглавие на статията, вероятно ви се струва доста глупав. Как може да генерализираме по такъв груб начин, имайки предвид, че всеки потребител има крайно различни нужди и като цяло прави съвсем различни неща със смартфона си? Последното е едновременно вярно и грешно. Средният брой приложения, които обикновените потребители използват на своите смартфони и/или таблети, със сигурност не е особено голям. Да, скъпи гийкове, ако погледнете зад прецизно организираните папки с купища софтуер на своите устройства, ще видите доста по-различна гледка. Опитайте да надзърнете във виртуалното пространство на случайни хора, докато сте в градския транспорт, в ресторанта или на бизнес среща. Твърде вероятно е да останете изненадани.
И все пак от колко приложения имате нужда?
App Store > Google Play
След няколко години конкуренция между Apple и Google в мобилния сегмент, App Store продължава да бъде по-добрият софтуерен портал и това се признава дори от потребителите на Android, стига те да не са крайни фенове. Стремейки се да запазя максимална обективност и използвайки двете платформи редовно, няма как да не отбележа, че в App Store има в пъти по-качествен софтуер, отколкото в Google Play. Не, не става въпрос за чистата бройка, която също е по-голяма. Средното качество на приложения за iOS просто е по-добро. От една страна, е почти невъзможно това да не е така, тъй като Android работи на всевъзможни хардуерни конфигурации и най-вече на разнообрази резолюции на дисплеите. От друга страна, пословичният мързел на огромна част от Android разработчиците и високите нива на пиратство са виновни за това явление. Обобщаваме: App Store е по-пълноценният софтуерен портал. Неслучайно Business Insider твърди следното:
"Евтините и нискокачествени приложения за Android превръщат платформата в технологично гето."
Цитатът обаче е от 2011 г.
Качественият ръст на Google Play
Няма как да определим кога е фактическото начало на бързото подобрение в качеството на приложенията от портала на Google, но дори самият акт на промяната на името от Android Market на Google Play допринесе за това. Момчетата от Маунтин Вю имат за цел да превърнат Play не просто в поредния каталог с некачествен софтуер, а в истинска алтернатива на iTunes и App Store, от която могат да бъдат закупени приложения, игри, музика, филми, книги и дори устройства. Неслучайно наскоро започнаха и продажбите на ваучери, които са важна част от успеха на екосистемата на Apple.
Макар все още средното ниво на приложенията в Google Play да е доста по-ниско от това в App Store, започва да се образува неголяма група от наистина добър софтуер. Тя включва предимно официални приложения на популярни услуги като Evernote, Dropbox и дори Gmail, но и някои разработки от трети страни като Boid и Papermill. Няма нужда да се впускаме в анализ на това, каква е причината за създаването им. Ясно е, че Android потребителите не са безкръвни роботи, които не се вълнуват от интерфейси, дизайн и позлваемост, и също като iOS потребителите имат нужда от добър софтуер. Не бива да забравяме, че Google представи и препоръки за създаване на отличен Android софтуер.
Добре де, без анализ.
Обобщено: със сигурност времето, в което Android приложенията ще достигнат по качество и разнообразие тези за iOS, не е много близо. Основен проблем остава липсата на софтуер, оптимизиран за по-големи таблети - погледнете как изглежда Twitter например на 10-инчов дисплей. Тенденцията за подобрение на качеството обаче присъства.
Колко приложения обаче ви трябват наистина? Статията продължава на следващата страница.
Ежедневни приложения
След безсрамно дългото въведение няма как да не се върнем към въпроса, колко приложения ви трябват. След като различията между Google Play и App Store са налице, спокойно можем да се обърнем към всички потребители, включително и тези, които използват смартфони с Windows Phone.
Групата на приложенията, които използваме всеки ден, е най-съществена. Поглеждайки към нея прагматично, тя няма да е твърде голяма, тъй като всеки от нас разполага със сравнително ограничено време и, разбира се, ограничен брой задачи, които изпълнява. Възможно е тази секция да включва приложения за достъп до социални мрежи, мейл клиент, офис пакет (особено рядко), клауд сторидж софтуер, синоптична прогноза, навигационно приложение, Shazam или алтернатива, списък със задачи и защо не няколко бързи игри. Споделете какво друго има във вашия списък с ежедневни приложения.
Разликата между различните платформи се усеща доста по-слабо, докато останем в сигурната зона на тази категория. Повечето приложения, които се използват ежедневно, са налични за всички операционни системи, а качеството им е сравнително добро навсякъде.
Експерименти
Именно в групата на експериментите потребителите на Android са сравнително ощетени, макар тази празнина да се запълва все по-бързо. Докато в екосистемата на Google те могат да експериментират с уиджети, лончъри и дори ROM-ове от трети страни, което до известна степен липсва при iOS.
Притежателите на iPhone, iPod touch и iPad обаче могат да изпробват разнообразни приложения в свободното си време, което, имайки предвид отличното качество на софтуера за iOS, е доста приятно изживяване. Последното е валидно както за игрите, така и за стандартния софтуер.
Макар да няма много смисъл, при платформата на Apple може да си позволите да изпробвате различни клиенти за Google Reader сравнително често и всички те да са доста добри. Същото се отнася и за to-do мениджъри, Twitter клиенти и десетки други групи софтуер.
Експериментите, разбира се, нямат толкова голяма стойност, колкото ежедневните приложения, но пък не бива да забравяме, че част от тях се справят с теста на времето и влизат в първата категория. И обобщено - правят живота ви по-лесен и приятен.
Не прекалявайте
Използването на приложения и експериментирането с тях е един от най-приятните аспекти на новата ера на IT индустрията. Почти магическо е, че за няколко секунди на началния екран на миниатюрния компютър в джоба ни може да се появи нов инструмент, с който да вършим толкова много, да се забавляваме или да комуникираме. Изживяването е несравнимо с купуването на дискове със софтуер, познато ни от близкото минало.
Като всяко приятно нещо, с използването на приложения може да се прекали, особено под iOS. Помислете добре дали зад тази симпатична иконка се крие функционалност, която наистина има място в живота ви, и ако това е така, дали то вече не е заето от друго приложение. Множество задачи дори не изискват наличие на отделен софтуер, а уеб-базираните инструменти често са достатъчно удобни и обикновено безплатни. Организирайте екраните си с приложения добре, използвайте папки, винаги търсете логиката зад всяко решение.
Колко приложения използвате редовно? Ще се радваме да прочетем цялостното ви мнение по темата в коментарите.