Както Интернет направи революция във всички сфери на комуникациите, така и новата технология, наречена Bi-Fi може коренно да промени ставащото в областта на генното и биоинженерството.
Според професор Андрю Инди, под ръководството на когото се работи над технологията Bi-Fi, тя може да открие вратите към създаването на сложни колонии от клетки, способни да взаимодействат и съвместно да изпълняват дадени биологични функции.

 

В естествени условия, клетките общуват помежду си чрез химични сигнали, отделяни в средата и възприемани от съседните клетки. Но този способ е съществено ограничен относно комуникационните възможности и скоростта на предаване на информацията.

„Ако цялото ваше взаимодействие, подобно на клетките е основано върху използването на захарни молекули, например, то вие винаги ще сте ограничени от три възможни сигнала - „повече захар", „по-малко захар" и „няма захар", обяснява Инди. Казано по-просто - проблема се състои в това, че носителят на информация и самата информация тук са неразделни.
Именно това са решили да променят Инди и неговите колеги, използвайки бактериофагът M13. Особеност на този вирус е, че не убива заразената клетка, а само внася в нея своята ДНК, с което се размножава. Във вирусната ДНК може да се внесат необходимте изменения и цели участъци със зададен по-рано код. По този начин може да се създаде съобщение, и размножавайки го в бактериалните клетки да бъде бързо предадено в цялата колония. Още повече - чрез метода може да се изпратят до множество клетки необходимите генетични инструкции - частицата от вируса М13 е способна да „настани" такава ДНК в до 40 хиляди нуклеотидни двойки, което е повече от достатъчно.

В проведените лабораторни експерименти, с помощта на M13 учените са направили връзка между клетки, разделени от 7 см. среда от гел, което за микроскопичните бактерии може да се нарече „безжична" комуникация на изключително големи разстояния.

Въпреки всичко, т.нар. „Гентернет" прави своите първи плахи стъпки. Но както самите автори казват - „когато Интернет бе за първи път представен пред публиката през далечната 1970 година, едва ли някой би си представил всички възможни приложения, които мрежата има в днешни дни".