Преди два месеца лекари в Австралия са направили сърдечна трансплантация на 57-годишната жена с "мъртво сърце" (сърце, което е спряло да бие в гърдите на донора), съобщава BBC. Операцията е била приета за успешна за разлика от всички други, защото за първи път донорът не е бил в мозъчна смърт.

Обикновено при сърдечните трансплантации сърцето се премахва от донора, докато все още бие, след което се поставя в лед в продължение на няколко часа до поставянето му в нуждаещия се пациент. Но преди два месеца това не се случило. Лекарите отстраняват сърце, което е спряло да бие, и го поставят в устройство, наречено "сърце в кутия" (heart-in-a-box). След това устройството съживява сърцето, изпомпвайки топла кръв в него.

"Вземаме кръвта от донора и я поставяме в машината", обяснява кардиологът Питър Макдоналд от WebMD. "След това вземаме сърцето и го свързваме към машината, тя го затопля и когато е затоплено достатъчно, то започва да бие." След като реципиентът е готов, лекарите вземат топлото сърце от машината и го поставят в него.

Техниката ефективно премахва сегашното изискване за наличие на мозъчна смърт на донорите. Това означава, че един ден броят на сърцата, подходящи за трансплантация, може де се увеличи значително. То също намалява броя на умиращите сърдечни клетки по време на процеса на трансплантация и ограничава размера на щетите, причинени от липсата на кислород.

Досега само трима души са получили "мъртви сърца", така че техниката все още не е достатъчно разпространена и приета. Хората, които са получили тези сърца, казват, че се чувстват невероятно.

"Имам чувството, че съм на 40 години! Много съм щастлив", казва Мишел Грибилас, първият пациент подложил се на процедурата. "Вече съм различен човек."