След серия експерименти с Макак резус – примати, чиито мозъци са доста сходни с човешкия, бе установено, че мисленето, вземането на решения и решаването на логически задачи могат да бъдат подобрени значително с помощта на мозъчни импланти. Подобни тестове са провеждани и преди, давайки положителни резултати в подобряването на паметта на гризачи, но резултатите от експериментите с маймуни са обнадеждаващи с оглед на бъдещото приложение на подобни устройства върху хора.

Като начало на проучването пет маймуни са обучени с игра, състояща се в познаването на еднакви изображения. След като определен образ е бил показан на приматите, те е трябвало сами да изберат същият от група изображения. Резултатите им са впечатляващи – в рамките на две години резус макаците се справяли безпроблемно със 75% от по-простите тестове и 40% от по-сложните – резултати, които са твърде високи, за да се дължат на просто налучкване или случайност.

 

След като имплантите са поставени в мозъците на животните, учените проследяват процесите, които се случват при правилно решение на задачата и изпращат тези сигнали по време на решаване на задачата. Тази стимулация е подобрила резултатите им с 10%. Друга част от експеримента се състои в приемането на кокаин от животните, което значителни влошава представянето им. Когато този фактор се комбинира със стимулация от страна на импланта обаче, резултатите на макаците остават добри. Бъдещите приложения на имплантите могат да бъдат подпомагането на мозъчната дейност на хора, претърпели удари, инциденти или страдащи от други мозъчни увреждания.

 

Тагове: