На хоризонта има нова стратегия за лечение на рак, която според експертите може да промени „играта“ и да спести на пациентите екстремните страничните ефекти от съществуващите възможности, като например химиотерапията.

Химиотерапията и други текущи лечения на рак са брутални, защото техните странични ефекти са многобройни, а в много случаи и ужасяващи - от косопад и вътрешни кръвоизливи до хронично гадене и дори смърт.

Но миналата седмица Администрацията по храните и лекарствата (FDA) на САЩ за първи път одобри еднократна процедура, която може интелигентно да се насочи към раковите клетки, като остави здравите непокътнати, a едновременно с това стимулира имунната система, за да се бори със самия рак.

Лечението се нарича T-VEC (Talimogene laherparepVEC), но ще се продава под марката Imlygic. При него се използва модифициран вирус на херпес, който се инжектира директно в тумора, за да се издирват ракови клетки. Това според експертите е важна и значима стъпка в битката срещу смъртоносната болест.

Лечението е разработено от базираната в Масачузетс биотехнологична компания BioVex, която беше придобита през 2011 г. от биотехнологичния гигант Amgen за 1 млрд. щатски долара. Генетичният код на вируса, който първоначално е бил взет от херпес на служител на BioVex, е променен, така че да убива само раковите клетки.

Използването на вируси за справяне с рака не е ново хрумване и според учените това е по-хуманно и целенасочено лечение на рак. За разлика от настоящите онкологични лечения като химиотерапия и лъчетерапия, които убиват раковите клетки, но също така вредят на останалата част от тялото, вирусите могат да бъдат програмирани да атакуват само раковите клетки, оставяйки пациентите да страдат в еквивалентни от един или два дни, подобно на грипа.

Лечението с Imlygic има два режима: първо, вирусът атакува директно раковите клетки и, второ, то задейства имунната система на организма, за да атакува клетките измамници, след като в тях е открито наличие на вируса.

Според Д-р Стивън Ръсел, изследовател в клиниката Майо, Imlygic представлява "огромен крайъгълен камък" в развитието на лечението на рака.

Вирусите са "последният неизползван биоресурс от природата", каза Ръсел. Самата Imlygic излиза от своите клинични проучвания - средно увеличение на живот с поне пет месеца. Но парадоксалното в изследването на Ръсел е, че в неговите проучвания с мишки в клиниката Mayo някои програмируеми вируси са накарали "големи тумори напълно да изчезнат".

Целта, казва той, е да стигнем до точката, в която клиничните изпитания ще покажат подобни драматични резултати, така че химиотерапията и лъчетерапията да останат в медицинската история.

 

Прочетете още: Учени създадоха нов метод за производство на кръвни клетки от стволови клетки 

Тагове: