След повече от 10 000 отделни клинични проучвания Националната академия на науките, техниката и медицина излезе с доклад от 400 страници за потенциалните ползи и вреди, породени от употребата на канабис. Най-голямото откритие в доклада е, че канабисът има проверими медицински ползи, които са подкрепени от големи количества висококачествени научни данни. Това би могло да означава край за категоризация на растението като наркотична субстанция.
Докладът е написан от група от здравни експерти, водени от педиатъра от Харвард Мери Маккомик. Изследването показва, че канабиноидите (активните съставки в канабиса) са мощни болкоуспокояващи, особено за хронична болка. Установено е също така, че димът от канабиса не може да причини рак на устата, гърлото или белите дробове, но ако се вдишва по време на бременност, това може да доведе до ниско тегло на плода при раждане.
Проучването е установило също така, че редовната употреба може да повиши риска от развитие на психични заболявания като шизофрения. „Симптомът“ затъпяване също не е доказан, ако се пуши в продължение на години.
Все пак не очаквайте утре здравните власти по света да излязат с големи плакати „пушете марихуана, полезно е“, но медицинските доказателства за ползите от канабиса могат поне да успокоят някои върли противници на употребата на растението.
Прочетете и това: Австралийски мед може да замени антибиотиците