Американски учени работят върху нов метод за производство на слънчеви батерии, които ще бъдат по-евтини от произвежданите сега. Той е свързан с употребата на скъпо струващия силиций, масово използван при направата на слънчеви панели.

Към момента за производството на соларни елементи се използват пластини от силиций с грапава повърхност, която позволява по-добре да се улавят слънчевите лъчи, падащи под различен ъгъл. Въпреки че силициевите пластини са широко използвани в съвременната микроелектроника, тяхната стойност е доста висока за масово внедряване на слънчевите батерии.

Този проблем обаче може да се реши по съвсем елементарен начин, смятат американските учени от Калифорнийския технологичен институт в Пасадена, САЩ. Според тях количеството на скъпоструващия полупроводник, необходимо за направата на слънчеви батерии, може да бъде съкратено стократно. Това може да стане, ако вместо пластини се използват силициеви оси с микро размери. Те трябва да бъдат монтирани вертикално върху стъкло или полимер. Самите учени използвали при работата си върху идеята подложка от гъвкав полимер. За повишаване ефективността на батериите учените запълнили полимера с отразяващи светлината микрогранули алуминиев оксид. Така получените панели се оказали едновременно високоефективни и достатъчно евтини.

Тагове: