Изследователи от клиниката "Майо" са разработили нова гръбначна присадка, която автоматично "расте" в достатъчен размер и форма, когато се имплантира. Порестият полимер е проектиран да действа като костна присадка - биоразградим скелет, чрез който костите на раково болен пациент могат да нарастват отново след операция.
Когато ракът метастазира - това е, когато той се разпространява в тялото от първоначалния тумор, - тенденцията е той да се настани в гръбначния стълб. Лекарите могат да изрежат заразената костната тъкан, но това оставя големи „дупки“ в гръбначния стълб.
Обикновено лекарите или трябва да отварят гръдния кош за достъп до гръбначния стълб от далечната страна (което води до продължително възстановяване и висока степен на вероятност от усложнения), или правят малък разрез в областта на шията и инжектират разширяеми титанови пръти в костната празнина (което е много скъпо заради титана).
С тази нова техника на клиниката "Майо" се осъществява лесен достъп и кратко възстановяване и не на последно място - ниска цена на операцията.
Лекарите просто разрязват малка дупка и инжектират полимера в процепа на костите. Този полимер абсорбира течностите от раната и израства, за да запълни празнината. Лекарите, разбира се, могат да контролират колко да се разшири полимерът и в коя посока, като първо поставят "клетка" - в основата на предварително разширена черупка, която полимерът запълва, когато той се разпространи. Мислете за това като за дървен кофраж, който поддържа прясно излетия бетон на тротоара, докато той се втвърди. След като полимерът запълни клетката, което отнема 5 до 10 минути, той ще се втвърди, за да изиграе роля на жизненоважната протеза. Заобикалящата костна тъкан ще израсне около полимера и проблемното място ще се укрепи.
Екипът на клиниката "Майо" планира да започне първоначалните изпитания на новия метод в следващите месеци. Ако те са успешни, това би могло да подобри възстановителния процес на гръбначния стълб на милиони хора по света.
Прочетете и това: Японски учени откриха нова бактерия, която се храни с пластмаса