Новооткрита бактерия, която се храни с пластмаса, може да помогне за разработването на нови методи за рециклиране, информира списание Science. Откритието е направено от изследователи от Япония, които казват, че микроорганизмът е забележителен със способността си да разлага напълно общ вид пластмаса, известен като PET. Този храносмилателен процес е бавен и краткосрочните последици от откритието му са несигурни, но изучаването на бактерията, наречена Ideonella sakaiensis, може да доведе до нови начини за безопасно рециклиране и справяне с огромното замърсяване от пластмасови изделия.

Пластмасата PET е здрава, лека и е надеждна водна бариера, което означава, че тя често се използва, за да се изработват бутилки и друг вид контейнери за течности. Само за 2013 година са произведени около 56 милиона тона PET пластмаса, но само около половината от този материал се рециклира. Качествата, които правят PET привлекателна за компаниите, са нейната трайност и устойчивост на вода. Но за природата тя е опасна. Пластмасовите бутилки, изработени от PET пластмаса, имат срок на разложение от 450 години, което е много време само за една бутилка, да не говорим за натрупаните огромни количества отпадъци от този материал.

Новооткритите видове бактерии могат да помогнат за решаването на този проблем. В микроорганизмите са открити проби от PET пластмаса. Бактериите използват чифт ензими (биологични катализатори, използвани от животните, за да разграждат храната), които превръщат PET в източник на храна, въпреки че това се случва с много бавни темпове. Изследванията са показали, че на бактериите са им били нужни шест седмици, за да разградят напълно само малък филм на нискокачествена PET пластмаса.

Учените искат да знаят дали ензимите могат да еволюират, за да ядат повече видове пластмаси. Те биха могли изкуствено да ускорят процеса, използван Ideonella sakaiensis. В придружаващата статия, публикувана в списание Science, професор Уве Борншуер, специалист по биотехнологии, казва, че учените трябва да проучат дали ензимите, използвани от Ideonella sakaiensis, се развиват, за да се хранят с друг вид PET пластмаса. Този вид пластмаса съществува в естествения свят от около 70 години, отбелязва Борншуер, и ако бактерията може да бъде пригодена за „рециклиране“, това ще помогне на света да се отърве от купищата пластмасови отпадъци.

 

Прочетете и това: Разкриха тайната за изчезването на ихтиозаврите