Тази седмица в Science Advances беше публикувано проучване за сините тарантули, в което учените показват, че въпреки яркостта на тяхното оцветяване техният цвят не се променя по интензивност или нюанс, когато са наблюдавани от различни ъгли, както се случва с повечето структурни цветове в природата. Това е интригуваща новина - дори и за хората, които не смятат тарантулите за сладки създания. Но това проучване всъщност може да доведе до създаването на дисплеи с по-добър ъгъл на виждане и по-малка консумация на енергия.

За да разберат повече за сините тарантули, изследователите са използвали различни микроскопски техники. Те открили, че въпреки че тези видове споделят нюанс на синьото, тарантулите всъщност не използват пигменти, за да го произвеждат.

 Вместо това сините цветове са произведени благодарение на наноструктури в космите на паяка, които отразяват синя светлина. Най-важното е, че тези сини цветове не променят интензитета или оттенъка си в зависимост от промяната на ъгъла на гледане.

"Това прави тарантулите един наистина важен модел за проектиране на технология за производство на цветни екрани за телевизори, телефони и други устройства, които са по-лесни за гледане", казва Тод Блакледж от Университета в Акрон, който е работил по изследването.

Приложението на този природен ефект е все още много далеч от вграждане в потребителска електроника. Въпреки че учените знаят кои структури се използват за създаването на този ефект, те все още не знаят как да го възпроизведат.

Чрез производството на синтетични структури, които имитират косми на тарантула, учените смятат, че могат да разберат как тези паякообразни създават тези цветови ефекти с толкова високо качество.

 

Прочетете още: Учени създадоха златен аерогел

Тагове: