Група изследователи от университета Корнел създадоха изкуствено човешко ухо, което ще може да се използва за трансплантация. За целта специалистите използваха технологията за 3D принтиране и желеобразен състав от живи клетки. Според учените, създаденото по този начин ухо не се отличава по нищо от тези, с които природата ни е дарила. То може да се използва за присаждане на хора, страдащи от деформация на ушната раковина или загубили част от ухото си по една или друга причина.
Към момента за трансплантация медиците прибягват до материал, взет от самия пациент, когато се налага операция от този вид. Процедурата е болезнена, а получените по въпросния начин уши рядко имат толкова идеален външен вид.
За създаването на перфектния имплант учените направили цифрово триизмерно изображение на ухо, след което го превърнали в реалност с триизмерен принтер. Във формата за отпечатване бил добавен още колаген, извлечен от опашките на плъхове, както и 250 милиона хондроцити (хрущялна тъкан), получена от ушите на крави. Ухото било готово само след 15 минути, след което учените го поставили в хранителен разтвор. Три месеца по-късно 3D „произведение" се превърнало в „зряло", готово за присаждане ухо.