Учени от MIT и Женската болница „Бригам” в САЩ са успели да вкарат РНК (рибонуклеинова киселина) в клетки на дебелото черво, използвайки ултразвук. Благодарение на това „РНК лечение“ може да се препрограмира производството на протеини и те драстично да намалеят в клетките на дебелото черво по време на възпалителни заболявания. При тестовете с мишки възпалението е било почти напълно премахнато – и то без никакви странични ефекти.
Карл Сколхамер, водещ автор в изследването, заяви, че екипът е "нокаутирал тези протеини." При ниски честоти ултразвуковите вълни правят малки мехурчета в разтвора, който по-късно се вкарва с лекарства в клетките. По време на тестовете върху мишки тези, които са получили РНК чрез ултразвук, са получили намаление на възпалението от седем до десет пъти спрямо нормалните процедури и възпалението е изчезнало почти напълно.
Тази техника може да се използва за лечение на други стомашно-чревни проблеми, а също и за други заболявания в тялото.
Изследователите са създали една компания за разработване на технологии, наречена Suono Bio, и планират да разработят метод за лечение на възпалителни заболявания на червата у хората - ако той, разбира се, премине необходимите клинични изпитания. Екипът също така работи върху миниатюрно устройство, което ще доставя лекарства или РНК до засегнатите клетки с ултразвукови вълни.
Прочетете и това: Бактериите могат да общуват помежду си