Ново изследване на Университета в Нотингам е на път да промени лицето на молекулярната биология и да позволи на учените да променят състава и поведението на живи клетки по същия начин, по който програмистите променят и управляват компютърния хардуер.

Подпомаган от учени в САЩ, Израел и Испания, британският изследователски екип разработва уникален модел за клетки, които да могат да бъдат "препрограмирани" така, че да изпълняват различни функции по заявка. Иначе казано - учените се опитват да създадат "операционна система", благодарение на която ще могат да управляват клетките и да им вменяват различно поведение в зависимост от целите си.

Този експеримент изглежда като поредния опит на научните работници да си "играят на Господ", но ако се увенчае с успех, той може да доведе до истинска революция в средите на молекулярната и синтетична биология. Препрограмирането на живи клетки ще позволи използването на клетъчни и бактериологични култури за решаване на проблеми като почистване на зони от планетата, претърпели екологични катастрофи, премахване на излишния въглероден окис от атмосферата, лесно извличане на различни замърсители от питейната вода или директно атакуване на патогени вътре в човешкото тяло - в това число и ракови клетки.

Тагове: