В септемврийския брой на HiComm говорихме за митовете и конспирациите, витаещи около навлизането на 5G мрежите, и вече можем спокойно да се съсредоточим върху бъдещето. Бъдеще, което видяхме ясно, като в кристална топка, по време на интересната демонстрация в реално време на 5G мрежата на Vivacom.

Speed, give me what I need!

Високите скорости на 5G мрежата са достатъчно изкушаващи сами по себе си. Живеем в свят, в който за много хора бързата интернет връзка е лукс или е на непосилно висока цена, а от гигабитовите скорости засега се възползват едва около 5% от хората на планетата! Затова идеята, че може да имаме 2-гигабитова връзка през мобилния си телефон, звучи повече от фантастично, нали?

Само че тя вече е тук – Vivacom демонстрираха възможностите ѝ по време на специално организирано събитие в София, като в лабораторни условия компанията дори е постигнала умопомрачителната скорост от 2104 Mbps (няколко пъти по-добър резултат спрямо най-бързите в момента 4G мрежи)!

Скоростта обаче e само началото – тя не е крайно възможното постижение, а само първа стъпка. Отначало ще става въпрос просто за подобрения на съществуващи вече услуги. Така например 5G ще може да предостави домашен интернет и телевизия с качество, подобно на оптичната връзка, дори в слабонаселените райони. И по този начин ще реши множество проблеми, които всички ние днес изпитваме, когато например отидем на почивка далеч от родното си място – бавен или абсолютно никакъв интернет и тотална липса на любимите ни телевизионни канали.

Друго доста сериозно подобрение ще получи преносът на мобилни данни и свързаността. Видео обажданията все още изглеждат леко изостанали на фона на скъпите джаджи, които използваме, като дори при добър обхват на мрежата рядко са с впечатляващо качество. А какво да кажем за конферентни разговори, които могат да бъдат кошмар, движещ се… с 5 кадъра в секунда – особено когато на линия се струпат повече хора. Не е ли време да се обаждаме и гледаме в HD и 4K, да се чуваме кристално ясно и без закъснение? Имаме предостатъчно хардуер за целта, оттук нататък е въпрос само на скорост.

Бъдещите приложения

Освен възможността да свалим 1-гигабайтов файл за… 4 секунди глобалното разпространение на 5G мрежите ще доведе до подобрение в неизброимо много аспекти – от чисто технологични до такива, които засягат ежедневието и подобряват общото качество на живота ни. Така например е очевидно, че употребата на 5G ще допринесе за автоматизацията на производствения процес и значително ще повиши ефективността в областта на IT технологиите, изкуствения интелект и машинното учене. Не толкова очевидно е обаче, че 5G ще направи дори прогнозата за времето по-точна и бърза. За да бъде тя максимално бърза и прецизна, трябва да използва интелигентни алгоритми, да извлича данни от много източници и да ги предава без забавяне, с много висока скорост. 5G позволява именно това. Умният дом пък ще се превърне в част от умен град, със значително подобрено видеонаблюдение, контрол на трафика, мониторинг на околната среда, паркиране и сметоизвозване. Умните, самоуправляващи се автомобили, камиони и дронове на бъдещето също ще използват 5G мрежите, за да подобрят трафика и логистичните услуги.

Изграждането на мрежа от 5G клетки ще се различава значително от изграждането на 4G мрежа, тъй като 5G кулите се различават от предшествениците си и физически, и функционално. Новото поколение клетки са по-малки, но и повече на брой (заради разликата в честотата на излъчване), не изискват толкова много енергия и имат опцията да пестят такава в зависимост от своята натовареност. Самото поставяне на антените пък би трябвало да отнема по-малко време благодарение на по-малкия им размер. Това обаче не значи, че 4G кулите ще станат ненужни и ще излязат от употреба веднага, тъй като те, благодарение на далеч по-ниската честота, на която работят, могат да покриват със сигнал много по-големи пространства и ще продължават да бъдат важен източник на свързаност за по-слабо населените региони.

Развлекателната индустрия

също ще бъде положително повлияна заради скоростта на услугите от ново поколение. Високата скорост на 5G ще издигне гейминга на ново ниво, гледането на 4К и 8К съдържание вече няма да е привилегия за малцина, а виртуалната и добавената реалност най-сетне ще получат необходимия тласък напред, за да се превърнат в част от ежедневието не само на най-върлите ентусиасти, но и за обикновения краен потребител. Ето и потвърждението: гостите на събитието по време на представянето на 5G мрежата на Vivacom едновременно наблюдаваха с помощта на VR очила свободно падане от 1000 метра височина – нещо, което не би могло да се случи в 4G мрежата, тъй като качественото VR съдържание изисква предаването на огромни обеми от данни.

В този ред на мисли 5G позволява към нея да се свържат практически неограничен брой устройства, без това да създава „конфликти“. Ако към 100-мегабитовия интернет в офиса ви се вържат 10 души, това значително ще влоши качеството на връзката, като може не само да свали драстично скоростта ви (до ниво да не може да заредите нормално страница в браузъра си), а и директно да ви изхвърли от мрежата. На различни събития с много публика, като например концерти и спортни събития, струпването на хора води до смущения и спиране на мобилните мрежи, тъй като близките клетки трудно издържат на натовареността. Наличието на 5G ще разреши този проблем и вече ще можете спокойно да гледате на телефона си друг мач по телевизията, ако този на стадиона ви се струва скучен, или да се обадите на мама, че ще закъснеете, докато сте в мелето по време на концерт.

А като си говорим за концерти,

не може да не отбележим възможностите, които 5G открива в тази посока. Още един пример от събитието на Vivacom – намиращите се на тотално различни географски локации Любо Киров и Павел и Венци Венц изпяха общата си песен „Не бих могъл“ в перфектен синхрон, без никакво забавяне на звука и картината, което отново не би било възможно с настоящите 4G мрежи. И макар че надали изведнъж всички артисти по света ще тръгнат да изнасят концертите си от къщи, би било наистина приятно, ако по време на концерт се включи гост-изпълнител, който не може да присъства на живо. Така например Мария Илиева няма да има нужда да идва специално до залата, където пее Графа, за да изпълнят заедно „Крадена любов“, а ще може да се включи от разстояние. Интервютата по телевизията с въпроси от студиото към репортера на мястото на събитието също ще започнат да звучат нормално, вместо репортерът да кима разбиращо 10 секунди след като водещият в студиото вече си е задал въпроса.

Можем и до утре да говорим за хилядите възможни приложения на 5G, но една от най-важните сфери, в които новото поколение мрежа ще окаже влияние, е образователната. Възможността за едновременно свързване на много устройства със светкавичен пренос на данни позволява на дистанционното обучение да достигне нови висоти. Vivacom направиха демонстрация с разположени на различни места учители и ученици, които проведоха урок с помощта на таблети и интерактивна дъска. Демонстрацията показа ясно, че дигитализацията на учебния процес може и да не се изчерпва само с наличието на онлайн дневник и технологията, необходима за напредъка на и без това поизостаналата ни образователна система, е само на една ръка разстояние. Остава само да съумеем да се възползваме от нея.

Кога?

Да, технологията вече я има и остава въпросът, кога тя ще бъде пусната за всички потребители. И макар все още да няма конкретна яснота, Vivacom вече ползва тестови честоти, предоставени от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и Комисията за регулиране на съобщенията. Когато тестовете приключат, когато бъде освободен необходимият честотен ресурс и бъдат получени съответните лицензи, изграждането на 5G клетките може да започне. Очаква се те да работят на честота от около 3.6 GHz, заради което в момента и в световен мащаб все още виждаме разлики в скоростите в зависимост от отдалечеността от тях, но и решаването на този проблем е само въпрос на време.

Бъдещето лети към нас с 2104 мегабита в секунда. Готови ли сме да го уловим?

Текст: Георги Емилов, сп. HiComm брой 214 (зима)

Виж още: Vivacom пусна платформа за цялостни решения за Интернет на нещата

Тагове: