
До днес ново заглавие от любимата на мнозина поредица от 2D бойни игри Fatal Fury не беше излизало от 1999 г. насам. Затова, когато японският разработчик на видеоигри SNK обяви Fatal Fury: City of the Wolves, която стана достъпна от 24 април, феновете бяха развълнувани.
Това вълнение се превърна в недоумение, когато миналия месец компанията разкри, че световната футболна звезда Кристиано Роналдо ще бъде играем персонаж, а дни по-късно към него се присъедини Емир Кобилич - босненски диджей, известен като Салваторе Ганачи.
Това е нещо повече от начин да се продаде една видеоигра. Това е и плод на усилията на Саудитска Арабия да инвестира в спорта и развлеченията.
Чрез своята организация с нестопанска цел "Фондация MiSK", основана от саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман, Саудитска Арабия вече притежава 96% от SNK. Роналдо играе за футболен отбор от Saudi Pro League, който е собственост на саудитското кралско семейство. Ганачи е изнасял концерти на саудитски спортни събития.
Очевидно е, че звездната сила на Роналдо, който има повече от 650 милиона последователи в Instagram, привлича вниманието в нова посока.
Кристин Диуан, старши научен сътрудник в Института за арабските държави от Персийския залив, коментира, че тази стратегия е в съответствие с по-широкия инвестиционен проект на Саудитска Арабия, известен като „Саудитска визия 2030“.
„Има голям тласък към спорта и развлеченията, както и към тези по-креативни области“, казва Диуан.
Въпреки това имиджът на Саудитска Арабия остава дълбоко поляризиращ. Страната е подложена на глобални критики заради спазването на правата на човека, включително убийството на журналиста Джамал Хашоги, което ЦРУ през 2021 г. определи като поръчано от Мохамед бин Салман. Освен това в кралството еднополовите връзки все още се наказват по закон. Други пък са скептични, че Роналдо е човекът, който може да подобри имиджа на Кралството, като отбелязват обвиненията в изнасилване, пред които е изправена звездата. Роналдо отрича обвиненията, които засега не са довели до официални съдебни действия.
Снимка: Unsplash/SNK
Виж още: Е-джип само за 20 000 долара: възможно, но без дисплеи и с прозорци, които да отваряте на ръка