Френският стартъп Eolink заедно с още 15 европейски енергийни концерна ще монтират 5 MW вятърна офшорна турбина в Черно море. Това е част от проекта BLOW (Black Sea Floating Offshore Wind), който има за цел да предостави нови източници на възобновяема енергия.

Eolink предоставя дизайна на турбината, като тяхното решение с четири мачти помага за разпределението на тежестта на огромната конструкция. Резултатът е 30% по-лека турбина, а според французите техният модел произвежда и 10% повече енергия, като намалява аеродинамичните взаимодействия. Устройството ще бъде проектирано да работи с максимална ефективност дори при по-слаб вятър благодарение на по-големия си ротор.

Всичко това звучи много добре, но разбира се, има уловка. Вятърната турбина ще бъде използвана, за да захранва газова платформа на българската компания Петрокелтик. Това не е прецедент – в Норвегия се намира най-голямата в света офшорна плаваща ферма Hywind Tampen и тя също се използва като източник на енергия за производство на газ и петрол в страната.

Проблемът с тази практика е, че не се заменя добивът на изчерпаеми горива, а дори се подпомага от фактора, който трябваше да бъде решението на този проблем – възобновяемата енергия. Може да оправдаем този момент в историята като преход от едното към другото, но процесът ще трябва да се забърза, ако Европейският съюз иска да достигне „зелените“ цели, които сам си постави да бъдат изпълнени до 2050 година.

Все пак това е по-малкото зло сравнение с традиционен добив на горива. Дори самото проектиране, изграждане и опериране с вятърната турбина е ценен опит, който ще се окаже полезен, ако занапред се появят планове да се разшири офшорната флотилия до цяла енергийна ферма.

 

Снимки: Eolink

Вижте още: Град в Китай планира офшорна вятърна ферма, която може да захранва цяла Норвегия