Карло Рати е архитект и изследовател в MIT (Масачузетския технологичен институт) Media Lab. Той е създал много интересна концепция за мебели и обзавеждане, които да отразяват новите ни навици, свързани с все по-бурното навлизане на дигиталните технологии – в нашия лайфстайл, дом и офис.

 

Концепцията е наречена Our Universe и е създадена в сътрудничество с италианските производители на мебели – Cassina. Мебелите успяват да интегрират новите технологии в домашни мебели. Our Universe е съставена от 7 части.

 

The Looking Glass е огледало, което използва виртуалната реалност. Ползващият го ще може да види как му стоят дрехите от всички страни. Достатъчно е едно завъртане пред огледалото и то ще запише и изготви образа. След това той може да бъде завъртан и детайлно разглеждан от всички страни. Без повече въпроси – „Тази дреха дали ме прави дебел/а?”

 

Mag Lev Lazy Susan е концепция за...носещи се над повърхността на масата чинии. Представете си, че трябва да сервирате на дълга маса, а следващата порция е за някой, който се намира в другия й край. Чрез тази система тя може да се придвижи до него – без да трябва да се пресягате. Чиниите ще използват магнитно поле.

 

My Wing е масичка за кафе. Тя не разполага с високите дигитални технологии на предишните две концепции, но е също толкова интересна – може да се наглася в различни форми – за сутрешното кафе или стойка за лаптоп. Концепцията е разширена допълнително и може да се добави към всеки диван, тъй като е изработена от отделни части, които могат да се нагласят по различен начин.  

 

Приятна, мека светлина – дори и от мебелите? Това е възможно с MyMood – LED светлини, разположени в тапицерия. Те реагират на натиск и движение и могат да бъдат много лесно регулирани. Светлините могат да се настройват да изобразяват различни форми или символи.

 

Chain Sofa наподобява легло, на което човек може да си отпочине за час или два. То може да променя формата си и да се превърне в стол. Това позволява за по-широкото му приложение. Лошото е, че не изглежда много удобно.

 

My Wall е автоматизиран декор за дома. Представете си едно платно. Зад него е разположен малък роботизиран „художник”, който, чрез подходящия софтуер, може да изрисува каквото пожелаете. Ако е разположен в офиса, той може да изрисува логото на компанията, а в дума – любимата ви картина.

 

Рати трябва да се справи с един голям проблем, който преследва новите технологии – техният „живот”. Едно канапе може да бъде актуално години, но технологиите се променят с дни. „Вярваме, че най-важно е човешкото изживяване, а след него е технологията. Ако успеем да направим изживяването качествено, технологията ще издържи изпитанието на времето”, коментира Рати. В момента той и неговият екип работят върху идеята и искат да я направят достъпна за потребителите. Можете да разгледате останалите клипове в YouTube канала на Cassina. Бихте ли сменили своите мебели с някои от концепциите на Рати?