През първите пет години от съществуването си културният институт на Google е сканирал и архивирал 200 произведения на изкуството в гигапикселни изображения със супер висока разделителна способност. Но през последните няколко месеца са били сканирани други 1000! Как е станало това?

Внезапният скок в бройката сканирани изображения е благодарение на новата камера на Google, наречена просто Art Camera. Тя е била проектирана да бъде много по-лесна за използване от другите типове сканираща техника, което я прави по-удобна за музеи и други институции, които имат нужда от документиране на своето съдържание във висококачествени снимки.

"Времето за заснемане намаля драстично", казва Марция Николаи, технически ръководител на програмата в Google Cultural Institute. "Преди това можеше да ни отнеме почти цял ден, за да направим подходяща снимка.“

След няколко години непрестанна работа по проекта Google е подготвила 20 единици на Art Camera-та, които вече се използват за цифровизация на произведения на изкуството в музеи и галерии.

Преди създаването на Art Camera-та на културния институт се е налагало да плаща, за да се достави сканираща техника. Но сега, когато Google има своя камера, процесът е станал много по-евтин и бърз.

Все пак Art Camera-та има и своите недостатъци. Въпреки че тя се справя много добре с равнинни предмети като картини, тя не може да се справи с 3D обекти или нещо по-обемно.

Новите сканирани изображения са на разположение в интернет страницата на културния институт на Google. Сред тях ще намерите произведения от Моне, О'Кийф и Ван Гог, заедно с други добре познати имена.

 

 

Източник: The Verge

 

Прочетете и това: Компютърна симулация разреши космическа мистерия на 2500 години