Учени от университета в щата Северна Каролина успяха да създадат съвършено нова фаза на твърдия въглерод, която едва ли може да бъде открита в естествената среда. Новият материал се нарича Q-въглерод и може да се получи при стайна температура и нормално атмосферно налягане, като здравината му не отстъпва по нищо от тази на диамантите.

 

За да получат Q-въглерод, изследователите са нанесли върху стъклена подложка аморфен въглерод, който няма изразена кристална структура. След това въглеродът е бил подложен на въздействието на лазерен импулс с продължителност 200 наносекунди. По време на този импулс температурата на въглерода се повишава до 3727 градуса по Целзий, след което бързо се охлажда. Процесът става при нормално атмосферно налягана, а резултатът е лента от Q-въглерод.

Ходът на операцията може да се контролира, за да се променя дебелината на материала от 20 до 500 нанометра. При използването на различни субстанции на подложката (сапфир, пластмасов полимер), както и чрез промяна на дължината на лазерния импулс може да се управлява скоростта на охлаждане на въглерода, което позволява създаването на диамантени структури на Q-въглерода.
Учените смятат, че тяхното откритие е много перспективно за разработването на нови електронни технологии и създаването на диамантени монокристални обекти.

През януари край Земята ще прелети комета, съставена от първична материя