Самюъл Фелтън, аспирант от Университета Харвард, включва електричество към лежащия на масата лист хартия. Последният веднага „оживява“ и започва да се сгъва в определен порядък, като само след 4 минути се превръща в робот, който е способен да се придвижва със скорост повече от 5 см в секунда.

 

Според създателя си това е първият робот в света, който може сам да се сглобява и да започне да работи абсолютно без никакво вмешателство на оператор.
„Опитваме се да правим роботите колкото може по-бързо и евтино“, казва Фелтън. При създаването на робота учените са били вдъхновени от принципите на оригами – японското изкуство за сгъване на предмети от хартия. Листът, който се превръща в робот, не е просто обикновена хартия, а композитен материал от слоеве хартия, гъвкави печатни платки и специални пластмасови листове, които се свиват при температура от 100 градуса по Целзий. Изследователите прикрепят към листа два обикновени електродвигателя, две батерии и микроконтролер, който служи за мозък на робота. Цената на всички тези компоненти не превишава $80. Самото създаване на компонентите, от които се сглобява роботът, отнема едва няколко часа. Разполагането на малките детайли върху плосък лист е доста по-лесно, ако се използват технологии, сходни с проектирането на компютърните платки. Учените са се трудили в продължение на няколко години над този проект, като в момента процесът е напълно автоматизиран – роботите може да бъдат компактно опаковани и след това самостоятелно разгънати и пуснати в действие където има нужда, дори в Космоса.