Възрастната жена от снимката гали мекия бял пух на съществото, лежащо в коленете й. То вдига главата си, притваря очи и отговаря със мяукащ звук. „Той е много добричък", казва 85-годишната Тереза Макданиъл. "Аз винаги съм обичала животните.“
Всъщност това не е точно животно – домът, където живее възрастната дама, тества японския робот PARO, който изпълнява ролята на кибер домашен любимец за възрастните хора. PARO е създаден от Такинори Сабата от научноизследователския институт по интелектуални системи (AIST) и е снабден с микропроцесори и датчици, които реагират на светлина, докосване, движение и глас.
Приличащият на плюшена играчка гренландски тюлен бебе е един от първите в ерата на интерактивните „социално-спомагателни“ роботи, които учените разработват за хората с особени потребности, например възрастните хора, децата с аутизъм и възрастните, получили сериозни травми. Изолацията се явява голям проблем за обитателите на старческите домове, затова компанията Front Porch, управляваща мрежа от старчески домове в Калифорния, е взела решение да закупи за пенсионерите робота PARO (с цена $6000 за брой).
„По време на петмесечното тестване в Sunny View роботите са помагали на обитателите да се съсредоточат и избавят от тревогите и депресията“, казва Кейти Хофман, директор на мероприятието Sunny View. “Ние го използвахме вместо лекарство.“
Въпреки че някои критици са обезпокоени от използването на роботи в старческите домове, предупреждавайки за потенциална опасност от „сурогатни социални отношения“, резултатите от изследванията са показали, че хората се чувстват по-добре и са по-активни, когато общуват с PARO.