Един от носителите на Нобелова награда за химия за 2014 година Ерик Бетциг е създал нов светлинен микроскоп, с който е не само в състояние да улавя изображения с висока разделителна способност на молекули и клетки, но може да прави това много бързо, и то триизмерно. И всичко това, минимизирайки щетите върху клетките, които се наблюдават.

Микроскопите отдавна са в състояние да снимат клетки на тяхното молекулно ниво, но това винаги е ставало с компромиси. Или изображенията не са прекалено подробни, или увреждат клетките заради интензивността на светлината (фототоксичност). Те също така правят снимки на клетките при различни етапи, но не и цялостно в три измерения. В света на биологията това е от решаващо значение за задълбоченото разбиране на живота.

Бетциг и неговите колеги от Медицинския институт Хауърд Хюс (HHMI) са попаднали на решение на всички тези проблеми, отваряйки „шлюзовете на знанията“ за биолозите. За да решат проблема с получаването на изображения с висока разделителна способност, екипът използва един вид недифракционна светлина, наречена Bessel beam. Но за да намалят вредата, нанесена върху клетките, те разделят лъча на паралелни части, така че, докато общата сума на светлината е една и съща, то тя няма да навреди на клетките. Микроскопът може да работи още по-несмъртоносно и бързо, но за сметка на качеството на изображението.

Всичко това може да звучи като една нова „играчка“ за учените, но този нов микроскоп може да има огромен ефект върху това, как те ще бъдат в състояние да разберат това, което наричат "молекули, които вдъхват живот". Ще можем да научим как вирусите инфектират клетките, а това може да бъде от решаващо значение в борбата с всякакви болести.

За щастие на учените поне в САЩ Бетциг и екипът му не са запазили микроскопа само за себе си. Те вече са изпратили новия светлинен микроскоп в Janelia Research Campus HHMI, за да се използва от всеки гостуващ учен безплатно. Те също така имат два други изпратени в Харвард и Университета на Калифорния в Сан Франциско. Те свободно споделят своите проекти, така че и други учени да имат ресурсите да изградят свои.

 

Movie 5 High Resolution from HHMI NEWS on Vimeo.

 

Прочетете още: Главният мозък има вграден брояч на калории