Изследователи от Калифорнийския университет в Бъркли успяха да създадат интегрална схема, в която нановлакната се използват и като сензори, и като транзистори.

Чрез проста печатна техника те успели да създадат голям масив от еднакви схеми, които могат да служат за оптични сензори.
Целта ни е да създадем изцяло нанопроводникови сензори, заяви Али Джевей, професор по електроинженерство в Бъркли и шеф на проучването.
Размерите на създадения прототип са 13 х 20 схеми, съобщава електронното издание Technology Review.

От нанопроводници се получават добри сензори, тъй като малките им размери повишават тяхната чувствителност.
Нанопроподниците базирани на светлинни сензори например, могат да засекат дори само няколко фотона.

Но за практическото приложение на устройствата, нанопроводниците трябва да се интегрират с електронни компоненти, които могат да усилват и да обработват техните слаби сигнали.

Досега инженерите не успяваха да обединят нанопроводници и електронни компоненти на една подложка.
Освен това нямаше известен начин за създаване на големи масиви от нанопроводници. Изследователите използвали литографски метод за обработката на полимера върху подложката.

След това се печата един слой кадмиево-селенидните нанопроводници. Процесът се повтаря при втория слой нанопроводи, състоящи се от германиево ядро и силициева обвивка, които оформят основата за транзисторите. След това на схемата се поставят и електродите.

Предимството на новия метод се състоя в това, че нанопроводниците могат да се печатат не само на силициева подложка, но и на хартия или пластмаса например.
В бъдеще тази технология може да доведе до появата на сензорни касети, които ще могат да проверяват качеството на въздуха или да откриват малки концентрации химически вещества.



Тагове: