Група учени от университета в Бристол, Университета Западна Англия и Бристолската роботехническа лаборатория създадоха плаващ робот, който може самостоятелно да добива енергия за своите нужди от мръсната вода, пълна с микроби
Роботът се състои от гребен механизъм с две малки весла и механизъм за пропускане на водата, който регулира потока на течността. Вътре в робота е разположен „микробна горивна клетка“, пречистваща водата и осигуряваща електричество за зареждане на вградения кондензатор. Въпросната „горивна клетка“ използва микробния метаболизъм, при който във водата се отделят електрони. Конструкцията се задържа над водата благодарение на четирите пластмасови шамандури, закрепени на корпуса. В процеса на придвижване роботът набира в камерата с горивния елемент вода, правейки 10 загребвания за секунда. След това затваря „устата си“ и около 3 минути преработва събраната вода. Когато набере достатъчно енергия, вратичките се отварят и процесът се повтаря.
Тъй като на робота не е нужен външен източник на електроенергия, той теоретично може да се придвижва по водата до пълното й пречистване или до пълното износване на механизмите. Според създателите на устройството подобни роботи ще могат да се пускат в силно замърсените води за пречистването им в автоматичен режим.