При отстраняването на специфична повреда в автомобила, двигателя на лодката или други сложни механизми, доста често се налага да се вслушваме в различните шумове и звуци по време на работата им, за да може да установим каква точно е повредата и къде трябва да работим. Понякога е абсолютно невъзможно да се направи „диагноза" на двигателя само по тези звуци, особено ако не сме чак толкова опитни автомонтьори. На помощ тук може да ни се притече едно ново устройство - камерата SeeSV-S205, която е разработена със съвместните усилия на специалистите от приборостроителната компания SM Instrument Company и корейският Институт за наука и съвременни технологии (Korea Advanced Institute of Science and Technology, KAIST).
Камерата е с петоъгълна форма и удобни дръжки за носене с една ръка, като на плоската лицева страна са монтирани 30 високочувствителни MEMS микрофона, които са разположени във вид на спирала. Използвайки специални алгоритми, вградената компютърна система е в състояние да открие и определи местоположението на неподвижен или движещ се източник на страничен шум. Освен това, в SeeSV-S205 влиза и оптична камера с висока резолюция, разположена в центъра на устройството, която прави запис на обикновено видеоизображение с честота 25 кадъра в секунда.
Данните, постъпващи от микрофона и оптичната камера служат в качеството на изходни данни за формиране на звуково изображение в режим на реално време. Върху него, във вид на обикновена картинка се наслагва резултатът от направеното сканиране, като с различни цветове се отделят областите на механизма, издаващи звук с различна сила и честота. По този начин, много бързо и с висока точност може да се определи къде е проблемната зона в двигателя или механизма.
„Нашите изследвания показаха, че страничните шумове, които възникват в недрата на двигателите, машините и другите промишлени изделия имат доста ясно изразен динамичен диапазон. В резултат, за качествената работа на нашата звукова камера ни бе необходимо да и осигурим максимална чувствителност в диапазона от 350 Hz до 12 kHz" - разказва професор Сеок Хюнг Би, един от създателите на тази камера.