Милиарди фасове от цигари ежегодно биват изхвърляни в цял свят, като част от тях дори не биват утилизирани по необходимия начин, представлявайки заплаха за околната среда заради възможното отделяне на арсен, олово и други опасни вещества.
Корейски изследователи намериха начин да използват употребените филтри от цигарите в качеството на високоефективен материал за съхранение на енергия.

 

Учените от Националния университет в Сеул са открили, че с помощта на пиролиза ацетатно-целулозното влакно, от което по принцип се правят филтрите за цигари, може да се преобразува във вид въглероден материал, способен да съхранява огромно количество енергия. Повърхността на такъв обемен материал, трябва да има голяма площ, която може да бъде постигната чрез големия брой фини пори с различна големина. Тази структура осигурява изключително висока плътност на мощността и впечатляваща скорост на зареждане и разреждане.

Експериментите, проведени от корейските изследователи, са се оказали успешни – новият материал не само не отстъпва по характеристики на графена и въглеродните нанотръби, но и забележително ги превъзхожда по отношение на капацитета. Учените смятат, че по-нататъшното използване на тяхното изобретение може да доведе до енергийна революция в най-различни области – от производството на вятърни турбини до електромобилите и мобилните устройства.