В почти всеки аспект (да не кажем и всеки) светът е завладян от новите технологии. Всеки ден научаваме все по-интересни неща за идеи, които практически променят начина, по който живеем - тук и сега. Всичко около нас става „умно“ – телевизори, хладилници, врати, мебели, матраци, къщи… списъкът е безкраен.
Сега учени от Масачузетския технологичен институт (МIТ) са разработили самостоятелно сглобяващ се стол, чиито части, потопени във вода, се съединяват без директна човешка намеса. Столът е изграден от шест отделни блока, всеки с прикрепени магнити. Когато те са пуснати в резервоар пълен с вода, теченията карат блоковете да се съединяват, докато се образува столът.
Проектът е дело на Скилар Тибитс и неговия екип от изследователи и е част от поредица от експерименти, предназначени да проверят как материалите един ден да могат да се самоорганизират в структури и обекти. Атина Пападопулу, един от учените в екипа, каза пред Wired, че създаването на стола е деликатен баланс между контрола и хаоса. Има твърде много случайност и ако частите на стола не са предназначени да намерят своя най-подходяща позиция, тогава крайният продукт би бил неразпознаваем.
Едва ли този начин на сглобяване ще стане стандарт някога, но това е по-скоро визуален индикатор, че самостоятелното сглобяване е възможно. Столът е с размери 15 на 15 сантиметра и процесът на създаването му е доста бавен. Във видеото по-долу самосглобяването е пуснато на забързан кадър, но реално то е отнело седем часа.
За Тибитс и неговия екип изследователи от лабораторията в МИТ това е само началото. Според Wired екипът планира по-мащабен проект за самостоятелно сглобяващи се обекти.
Fluid Assembly Furniture from Self-Assembly Lab, MIT on Vimeo.
Прочетете още: WikiHouse - отворен проект за създаване на евтини и лесно сглобяеми къщи