Страни от Южна Америка решиха да дадат под аренда част от западните амазонски тропически гори на нефто- и газодобивни компании, съобщава електронното издание на списание PLoS One.

Сред страните, участващи в проекта са Боливия, Еквадор, Колумбия, Перу и Бразилия.
Икономиката на много от тези страни зависи от продажбата на полезни изкопаеми 45% от доходите на Еквадор идват от продажбата на нефт и газ. Това води до непрекъснато увеличение на земите, отдавани под аренда.

През 2004 година в Перу само 15% от горите са били дадени за разработка. Сега този процент достига до 72.

По думите на учените най-голяма опасност за горите съвсем не е възможното замърсяване в резултат на нефтодобива.
Авторите на публикацията са убедени, че западната част на амазонските гори се е запазила изключително благодарение на това, че районът е трудно проходим и гъсто залесен.
Строителството на пътища, което съпътства добива на полезни изкопаеми, ще направи горите достъпни за нелегален лов и сеч на дървесина.

Експертите са убедени, че е необходимо да се подкрепят инициативите на тези страни за запазване на горите.
Например Еквадор обяви, че ще се откаже от добива на полезни изкопаеми на територията на джунглата в замяна дотации около 380 милиона долара на година от международната общественост, в частност Германия, Испания и Италия.
Предложението е в сила до 31 декември 2008 година, засега нито една от трите страни не е изразила интерес.
(На снимката с жълто са обозначени районите, които в момента са под аренда; с щрих които предстои да се дават; зелената линия ограничава резерватите, а виолетовата показва къде минават нефтопроводите)

Тагове: