Националният център за дистанционно сондиране, който е част от Индийската организация за космически изследвания, планира да създаде публичен интернет-портал, където ще се публикуват космически снимки и данни за лунната повърхност, както и спътникови снимки на Земята, направени от индийски космически апарати.

По-голямата част от данните, които ще бъдат публикувани на сайта, са получени в рамките на минали и настоящи космически мисии и само малка част от изображенията ще бъде направена специално за интернет-проекта, обясни заместник-директорът на центъра за дистанционно сондиране А. Манджунат.

Индийските специалисти отбелязват, че повечето изображения ще бъдат ориентирани към професионалистите, но ще бъдат систематизирани по такъв начин, че да могат да се ползват и от обикновени потребители, интересуващи се от тази материя.
Стартът на портала ще бъде след половин година, в момента се попълва фотографската библиотека на портала, уточнява електронното издание CyberSecurity.

От организацията за космически изследвания подчертават, че в индийската фото-база данни има и снимки, отнасящи се до националната сигурност, както и информация от военен характер.
Снимки от тази сфера няма да бъдат публикувани на сайта.

Изданието припомня, че правителството на Индия вече има неприятен опит с появата в интернет на сведения, компрометиращи сигурността на страната.
Делхи води едногодишна борба с Google, за да бъдат премахнати от Google Earth някои данни, получени от спътниците.

От националния център за дистанционно сондиране отбелязват, че публикуването на чувствителни данни не може да бъде напълно избегнато, ето защо на някои снимки резолюцията ще бъде значително намалена.

Тагове: