През следващите години гласовата комуникация по мобилен телефон във все по-голяма степен ще бъде измествана от разнообразните приложения за пренос на данни през клетъчните мрежи, като основен приходоизточник за операторите. Около този извод се обединиха повечето от участниците в конференцията Innovative mobile services and new revenue models, която се проведе днес в столичния хотел Хилтън. Събитието беше организирано от консултантската компания IDC, а сред участниците освен експерти от самата аналитична група, бяха още представители на Motorola, Blue - Edge Bulgaria, ProSyst Labs, VMware, Комисията за регулиране на съобщенията и др.

"До 2012 г. приходите от приложения, базирани на мобилен трансфер на данни ще достигнат 240 млрд. щ. долара" - посочи Данаил Миновски, TBU мениджър за Балканите, Италия и Кавказ в Motorola. Той добави, че водещ дял от приходите ще се пада на приложенията за забавление 84 млрд. щ. долара, след които малко неочаквано за някои експерти се нареждат мобилните социални мрежи с 52 млрд. щ. долара, следвани от услугите, базирани на определяне на местоположението, закупуването на билети, през мобилния телефон и рекламата.

"Основният двигател, който очакваме да доведе до нарастване на трафика, е възможността да се комбинират различни услуги" - добави Миновски.

Евелин Стоев, анализатор в IDC България представи текущото състояние на мобилния пазар у нас, с акцент върху някои предстоящи нововъведения, като мобилните разплащания, банкирането, търговията с акции, трансфера на капитал през мобилния телефон, новите възможности пред образованието и медицината.

Тагове: