Джаджите от типа на iPhone, Blackberry и Xbox заплашват да прекратят десетилетната традиция аматьорите потребители да са автори на открития и изобретения, дали облика на съвременния интернет. Това предупреждава водещ специалист, професор от Оксфордския университет, в новата си книга "Бъдещето на интернет и как да го спрем".

Проф. Джонатан Цитрин твърди, че последното поколение технически устройства, без които една голяма част от човечеството не може да си представи ежедневието, са запечатани, "стерилни" кутийки, които не изискват никакво усилие и въображение от притежателите си и ги превръщат в пасивни консуматори на технология. За разлика от домашните компютри, новите предмети с вграден интернет не се поддават на този тип мислене и взаимодействие, от които се раждат технологическите изобретения. Съчетанието между този тип устройства, хиперрегулацията и страховете за сигурността в Интернет може да унищожат старата система, в която технологията е можела да бъде повлияна, даже революционализирана. "Не искам да видя свят, в който само спецовете могат да оцелеят в един технологичен свят, а всички останали са притиснати между нещо, което не разбират, и нещо, което ги ограничава", казва професорът за интервю в Ройтерс.

Интернет е факт благодарение на ентусиасти аматьори и часовете им ровене и експериментиране с възможностите му. Като илюстрация на тезата си професорът посочва първия масово произвеждан домашен компютър - Apple II от 70-те, и един от последните продукти на компанията - iPhone. Той твърди, че последният е типичен представител на т.нар. "приковаващи уреди" - лесни и не позволяващи никакво взаимодействие. А това е много далеч от продуктивния свят на интернет.
От в. Дневник

Тагове: