Gallery "5635"
Един есемес със заплашителен предизборен сценарий, изпратен в понеделник до политици и журналисти, отново хвърли камък в блатото на анонимността - от предплатените SIM карти до безбрежния интернет.Никога досега дигиталните средства за заплаха и изнудване не са били толкова усъвършенствани и безнаказани. Реално срещу тях може да се противодейства единствено ако качим на телефона си специален софтуер. За да е ефикасен обаче, е за предпочитане той да бъде платен.
Вътрешният министър Михаил Миков вчера отново повдигна въпроса за анонимността на предплатените карти за мобилни телефони. Проблемът обаче далеч не свършва с GSM технологиите.
Всъщност ако злосторникът използва анонимна предплатена карта, той е значително по-уязвим, отколкото ако е седнал зад компютър. Дори да изхвърли предплатената карта, след като е разпратил анонимните есемеси, престъпникът рискува да бъде заловен, ако продължи да използва същия мобилен телефон, макар и с друга SIM карта.
Причината е, че мобилният оператор, през който минават есемесите,
"вижда" както номера на SIM картата, така и модела на телефона
и неговия сериен номер. Освен това най-близката GSM клетка засича с точност до 3 метра местоположението на изпращача.
По-лесно е с компютър. Това може да стане както от лаптоп, ползващ безжичния интернет на някой мол например, така и от гейм зала. Над 20 сайта в родния интернет предлагат услугата безплатно изпращане на есемес до всеки от мобилните оператори.
Технически е осъществимо за по-малко от час злосторник да изпрати от тях анонимни съобщения до неколкостотин човека. Освен това той
може да посочи като подател номер на неподозиращ човек и да му създаде проблем.
Единствено в сайтовете на Mtel и GLOBUL се изисква задължителна регистрация при изпращане на безплатен есемес.
При останалите пише: Не е нужно да сте регистриран потребител,за да изпращате съобщения. Проверка на "24 часа" установи, че повечето от собствениците или са анонимни, или са в чужбина, или не отговарят.
Sms.orionbg.net, който действа от 2001 г., гръмко се хвали, че през него са пратени над 700 000 безплатни есемеса. Собственик е Ник Блъсков от Бока Рейтън, Флорида, който не отговаря на телефона.
Няма шанс да стигнем и до собственика на www.sms-bg.com. Той използва специална интернет услуга, наречена WhoisGuard, която прикрива самоличността му. За него разбираме единствено, че е базиран в Уестчестър, Калифорния, САЩ.
Трудно можем да открием собственика на сайта all4smartphone.com, защото при натискане на бутона за "контакт" излиза съобщение, че страницата не може да бъде открита.
Проверка в електронния регистър Whois установи, че собственик на сайта е Мартин Андов, който има фирма за селкостопанска продукция, регистрирана в Елин Пелин. Той не отговаряше на посочения в регистрацията й телефонен номер.
От в. "24 часа"
Коментари (0)