Учени от Калифорнийския университет в Сан Диего създадоха математически модел, описващ сложните мрежи.
Интернет, социалните мрежи, невронните мрежи и взаимодействието на гените могат да бъдат описани с помощта на публикувания в сп. Nature Physics модел на скритото пространство.

Моделът, разработен от изследователите, позволява да се определи как отделните възли на мрежата се свързват един с друг без цялостна информация за връзките в цялата система.
Това от своя страна позволява да се създадат нови методи за навигация в интернет и нови инструменти за биологически изследвания.

Физиците отбелязват, че ключовата идея е проста. За илюстрирането й се използва известният експеримент на социалния психолог Стенли Милгреъм, който показва, че едно съобщение може да бъде предадено от един човек на друг, само за 5-6 хода чрез познати и познати на познатите.

Участниците във веригата използват описание на адресата, за да определят кръга на неговите потенциални познати, въз основа на неговия социален портрет.
Характеристики на човека като професията му, доходът или списъкът с хобитата му позволяват без негово знание да се намерят конкретни познати.
Тези данни образуват скритото пространство в модела на учените от Сан Диего, което се използва за търсенето на адресата.

Един от авторите на публикацията Дмитрий Крюков, отбелязва, че откритието може да разреши проблема с организацията на информационните потоци в интернет.
По думите му в близкото десетилетие съществуващите методи могат да се окажат непригодни, а предлаганият модел се отнася за всеки възел без глобална карта за връзка и може да реши проблема със загубата на запитвания.

Освен техническите приложения моделът на скритото пространство може да бъде полезен и при описанието на естествени мрежи.
Мозъкът и мрежата, образувана при взаимодействието между гените също могат да бъдат обект на новата теория.
Взаимодействието между гените е едно от най-важните направления в изследването на образуването на тумори и поради това новият метод може да бъде в интерес и на лекарите.

Тагове: