Писмото на "М-Тел" твърди, че режимът на регулация за БТК е само формален и компанията продължава да държи 97% дял от достъпа до крайните фиксирани абонати (средно в Европа този дял е около 55%). Поради което регулаторните органи в страната не успяват да развиват ефективна конкуренция. Мобилните оператори формално са подлежали на по-лек контрол единствено по отношение на цените за взаимно свързване, смятат още от "М-Тел". Пазарните им дялове 50% : 38% : 12%, съответно за "М-Тел", "Глобул" и "Вивател", позволяват ефективна и засилваща се конкуренция и клонят към средноевропейските разпределение и тенденции.
Според БТК обаче цените на едро за разговори към мрежите на "М-Тел" и "Глобул" са 5,5 пъти по-високи от тези за разговори към БТК, в резултат на което за последните 7 г. фиксираните потребители са платили на двете компании повече от 200 млн. лева разлика, представляваща пряка субсидия. "Пълни лъжи са твърденията, че досега е имало регулация на мобилните оператори и поради тези на практика забранителни тарифи държавата обрича фиксирания бизнес на изчезване", каза за "Класа" Павел Велчев, директор "Регулаторна политика и продажби на едро" в БТК. От една страна, компанията е задължена да предоставя универсална услуга и да телефонизира и цифровизира отдалечени и неатрактивни населени места за своя сметка, а от друга, мобилните предприятия източват фиксирания бизнес.
От своя страна от "Глобул" оцениха кампанията на БТК като опит за отвличане на публичното внимание от истинските проблеми на българския телекомуникационен пазар. В отвореното писмо на фирмата, подписано от Захариас Коцибос, главен изпълнителен директор на "Космо България Мобайл", се казва, че в най-кратък срок ще се коригира недостатъчната конкуренция на фиксирания пазар и този по предоставяне на широколентов достъп до интернет. Както и равнопоставеност в третирането на трите мобилни оператора от страна на регулаторните органи.
От в. Класа
Коментари (0)