Изследователи откриха „неочаквано“ натрупване на радиоактивния изотоп берилий-10 дълбоко под повърхността на Тихия океан. Както е описано в статия, публикувана в списание Nature Communications, международният екип от учени смята, че „аномалията“ се дължи на промени в океанските течения или на взаимодействие на космически лъчи със земната атмосфера преди около десет милиона години. Известно е, че берилий-10 се произвежда непрекъснато от кислородни и азотни атоми в горните слоеве на земната атмосфера, които взаимодействат с високоенергийни протони, които се движат из Вселената почти със скоростта на светлината.

Екипът се надява, че тяхното откритие може да послужи като „независим времеви маркер за морските архиви“, позволявайки на учените да получат по-добра представа за това как се е развивала кората на планетата в продължение на милиони години и да калибрират по-добре наборите от геоложки данни.

Радиоактивните изотопи обикновено се използват от изследователите за датиране на археологически и геоложки проби. Радиовъглеродното датиране е едно от тези приложения, но то е свързано с някои забележителни ограничения.

Докато проби от дървесина или кости могат да бъдат точно датирани, „радиовъглеродният метод е ограничен до датиране на проби на възраст не повече от 50 000 години“, обяснява съавторът и физик от Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf Доминик Кол в изявление. „За да датираме по-стари проби, трябва да използваме други изотопи, например космогенен берилий-10.“

Периодът на полуразпад на изотопа е невероятните 1.4 милиона години и се разпада на бор, което позволява на учените да погледнат много по-назад във времето - над десет милиона години. Кол и колегите му изследват геоложки проби, взети от дъното на Тихия океан на километри под повърхността. Те изследват съотношението на изотопите на бора с помощта на ускорителна масспектрометрия.

Резултатите ги изненадали.

„На около 10 милиона години открихме почти два пъти повече изотоп на бор-10, отколкото очаквахме“, спомня си Кол. „Бяхме се натъкнали на неоткрита досега аномалия.“

Екипът може да прави само обосновани предположения за това какво е причинило аномалията по времето, когато гибоните и орангутаните са се разделили генетично, което е довело до появата на първите хора. Изследователите предполагат, че може да е имало „грандиозна реорганизация“ на океанските течения, при която в Тихия океан да са се отложили по-големи от очакваните количества берилий-10.

Може би най-интригуващото е, че според учените аномалията може да е била резултат от мощно небесно събитие, подобно на „близка до Земята свръхнова“, която може временно да е засилила космическата радиация преди десет милиона години. Сблъсъкът с междузвездно явление би могъл също така да направи земната атмосфера по-уязвима на бомбардировката от космически лъчи.

„Само нови измервания могат да покажат дали берилиевата аномалия е била причинена от промени в океанските течения, или има астрофизични причини“, обяснява Кол в изявлението си. „Ето защо планираме да анализираме повече проби в бъдеще и се надяваме, че други изследователски групи ще направят същото.“

Например, ако подобни открития бъдат направени и в други океани, това би означавало, че аномалията е глобално явление - в подкрепа на последната астрофизична хипотеза.

Снимка: Unsplash

Виж още: Светлинното платно може да позволи междузвездни пътувания с невиждани досега скорости