Текст: Анна Маринова.

Вероятно на съществува човек, който да не е чувал за Международната космическа станция. Въпреки това обаче повечето хора не са кой знае колко заинтригувани от дейността на намиращите се там астронавти и стоящите зад нейното създаване институции. Може би, защото там не се случва нещо свръх любопитно и интересно, което да впечатли широката общественост със своята абсолютна уникалност. Това обаче е на път да се промени, тъй като група британски учени и инженери възнамеряват да се включат в проекта за МКС и да обогатят и разширят дейностите по програмата. Те планират провеждането на редица нови експерименти и разширяването на станцията с два специфични модула с нестандартни предназначения.

Вредата от консерватизма на британците
Всъщност, британските астронавти и изобщо местната научна общественост са доста ограничена по отношение на пилотираните полети в Космоса и достъпа до МКС. Това е така, тъй като правителството на Великобритания е взело решение всички средства от и без това ограничения космически бюджет на страната да бъдат влагани в непилотирани проекти. Затова то финансира единствено изследвания, извършвани с помощта само на спътници и междупланетни станции. Това е причината нито един британски астронавт да не е имал честта да лети в Космоса, спонсориран от своето правителство.
Предложението на британските учени за включване в проекта за МКС обаче ще предостави нови възможности на страната. Така не само астронавтите ще получат шансове за практически изяви, но и на държавата ще бъде предложен достъп до извършването на различни експерименти в Космоса и това ще тласне напред развитието на науката на местно ниво. Освен това Великобритания ще има възможност да усвои нови инвестиции в областта на изучаването на Космоса, което би трябвало да е от полза за икономиката на страната. Идеята за участието на британци в проекта за Международната космическа станция е подкрепена от Британското междупланетно общество, както и от редица известни със страстта си към Космоса хора като физика Стивън Хокинг и писателя фантаст Артър Кларк (който, за съжаление, почина през март 2008 г.).

За ползите от смелите идеи
За евентуалните ползи на Великобритания от споменатите вече планове на напористите учени до тук. Сега идва ред да бъде разяснен следният казус какво ще спечели светът от присъединяването на британците към проекта МКС. Отговорът е прост най-малкото, което ще спечелим всички ние, е възможността в програмата да се включат свежи и достатъчно достойни умове, които още по-активно да работят за разбирането на непознатите на човечеството космически събития, явления и обекти.
По-конкретните, а и по-интересни на този етап ползи обаче са материални. Ако на британските учени бъде дадена зелена светлина, към Международната космическа станция ще бъдат добавени още два обитаеми модула. Те ще бъдат разработени от местни специалисти и ще бъдат с по-различно и по-нестандартно предназначение от останалите. Първият от тях ще представлява зала за осъществяване на контакти и разговори между обитателите на станцията, а вторият ще служи като спално отделение за астронавти. В единия от модулите обаче ще бъде отделено и място и оборудване за провеждане на различни експерименти.

Връзка със Земята и слънчево убежище
Двата нови модула са обединени под общото название Habitation Extension Module или HEM (Допълнителен обитаем модул). За по-голяма яснота обаче първият модул този за провеждане на различни видове комуникация, е наричан HEM-C, а вторият HEM-D. Планира се и двата да бъдат изстреляни на орбита през 2009 или 2010 година, когато към Космоса ще се отправи и стъкленият обзорен купол Cupola. Последният представлява голям космически прозорец с диаметър от 2 метра, който ще изпълнява функцията на наблюдателен и контролно-диспечерски пункт. Куполът и двата британски модула ще бъдат включени към третата възлова част на станцията, наречена Node-3. Самата тя ще разполага с мощна животоподдържаща система, състояща се от апаратура за генериране на кислород и за преработка на използваната вода.
Разгледан малко по-подробно, модулът HEM-C се оказва не просто обикновено помещение за комуникация. Освен място, където астронавтите ще могат да разговарят помежду си, той ще служи и като зала за телекофнеренции между обитателите на станцията и жители на Земята. Тя ще бъде оборудвана с маса и столове за 10 души. Освен това помещението ще предлага пространство за развлечение и отдих на астронавтите, като по този начин ще се обособи като единственото място за релаксация на живеещите в космоса земляни.
HEM-D също се оказва много интересно звено, а не обикновено спално отделение. Вторият модул всъщност ще представлява спален отсек, в който ще бъдат разположени шест едноместни каюти с обем по 3 кубични метра. Тази част от Международната космическа станция обаче ще бъде оборудвана и със специална усилена противорадиационна защита. Идеята е обитателите на МКС да намерят точно тук необходимото им убежище по време на силни изригвания на Слънцето.

Повече пространство на МКС
Всеки от британските модули трябва да бъде дълъг 5.7 метра и да има диаметър от 3.8 метра. Планира се вътрешният обем на един HEM да е около 50 кубични метра. По прости сметки пристройката на космическата станция ще предостави на астронавтите ново пространство за действие от цели 100 кубични метра. Така в окончателния си вид и размер МКС би трябвало да разполага с поне 1200 кубични метра пространство във вътрешността си. Теглото й пък ще достигне чудовищните 450 тона, които обаче могат да бъдат отчетени като съвсем незначителна тежест на фона на необятния Космос.
Авторите на идеята за свежи британски попълнения в международната програма за МКС са изчислили, че реализирането на техните намерения ще струва на правителството 1.17 милиарда долара. Те трябва да бъдат осигурени и усвоени в рамките на седем години. Учените са на мнение, че средствата могат да бъдат подсигурени чрез реализирането на нови разработки в областта на научните изследвания и чрез усилена работа и печалба в различни сфери на промишлеността. Те не изключват постъпления и от различни частни иновационни проекти, целящи предоставяне на по-евтин достъп на хората до космическото пространство.
Иначе, освен изгоди и привилегии за участващите в проекта за МКС държави, новите модули ще донесат и много ползи на намиращите се на станцията представители на земната цивилизация. Двата обитаеми отсека ще разширят жилищното пространство на астронавтите и ще им предоставят значително по-висок стандарт на живот. Живеещите на орбита земляни ще получат повече комфорт и шанс за отдих и възстановяване, което пък от своя страна ще улесни и подобри работата им и ще повиши качеството на извършваните от тях дейности.

ФАКТИ
* МКС прави една пълна обиколка около Земята за период от 92 минути.
* Станцията губи средно на ден по 100 метра от височината на своя полет. Тази загуба се коригира периодично.
* От ноември 2000 г. МКС е обитавана непрекъснато от най-малко двучленен екипаж.
* Първият херметизиран модул на МКС се нарича Заря.
* Атмосферата на борда на МКС е като тази на Земята. Атмосферното налягане там е 14.7 паунда за квадратен инч.
* Енергията на борда на МКС е осигурявана от Слънцето и е съхранявана и преработвана в електричество с помощта на соларни панели.
* Първоначално МКС е трябвало да се казва Космическа станция Алфа или просто Атлант. И двете предложения обаче били отхвърлени съответно от руска и американска страна.
* Първият космически турист, посетил МКС, е Денис Тито. Той похарчи 20 милиона долара за полет по време на руска снабдителна мисия.
* Първата космическа сватба е извършена на борда на МКС. Вреклите се във вярност младоженци са астронавтът Юрий Маленченко и съпругата му Екатерина Дмитриева. Младоженецът бил на МКС, а булката в Тексас, но многото километри космическо разстояние не попречило на двамата да се свържат завинаги.

Тагове: