Sony обяви, че ще прекрати производството на носители Blu-ray през февруари, с което ще сложи край на тяхната почти 20-годишна история. За съжаление това ще отбележи и края на оптичните носители за компанията; както заяви Sony, няма да има модел наследник на Blu-ray. Това съобщение за край на производството засяга също така MiniDiscs за запис, MD data за запис и MiniDV касети. Въпреки че известието е в категорията „Медии за запис“, компанията изглежда изброява както обикновените, така и тези за запис.

Компанията прекрати производството на потребителски Blu-ray и оптични дискове в средата на 2024 г., като посочи, че ще запази производствените линии за бизнес и корпоративни клиенти, докато то стане нерентабилно. Въпреки това, тъй като широката общественост предпочита стрийминг услугите пред физическите носители, търговските продажби бързо станаха недостатъчни, за да поддържат бизнеса на Sony с оптични носители.

Първият прототип на Blu-ray диск е пуснат през 2000 г., замислен като наследник на DVD, и се конкурира с HD DVD на Toshiba. Както Blu-ray, така и HD DVD стават публично достъпни през 2006 г. Все пак вторият изгуби във войната на форматите поради партньорството на Sony с филмовите студии и включването на технологията Blu-ray в PlayStation 3.

Това прекратяване на производството ще направи Blu-ray дисковете и плейърите много по-трудни за закупуване от магазините за продажба на дребно, въпреки че те все още са широко достъпни в онлайн платформи като Amazon.

Ако се съхраняват правилно, оптичните носители могат да бъдат годни за употреба в продължение на десетилетия, което ги прави идеален носител за дългосрочно съхранение в хладилни помещения. Въпреки че Sony вече не произвежда Blu-ray, нейният конкурент, Pioneer, намери ниша в дългосрочното съхранение и създаде Blu-ray диск, предназначен да издържи сто години. Други изследователи дори работят върху архивно стъклено хранилище, което би трябвало да издържи 5000 години.

Все пак прекратяването на производството на Blu-ray дискове от страна на Sony бележи края на една епоха. Това вероятно ще затрудни колекционерите на филми да имат свои медийни библиотеки и да изпитват специфичното осезаемо усещане да изберат любимия си филм от купчина от стотици. Но това преминаване към стрийминг библиотеки, където няма собственост и филмите и предаванията, които гледате, могат просто да изчезнат без предупреждение, ни напомня колко мимолетен може да бъде животът около нас.

Снимка: Unsplash

Виж още: Хора срещу роботи в уникален атлетически маратон тази пролет в Пекин